Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Święto Edukacji Narodowej na UJ

Święto Edukacji Narodowej na UJ

W rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i w Europie - Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i powołanej uchwałą Sejmu 14 października 1773 roku, dzień tej obchodzony jest w Polsce jako Święto Edukacji Narodowej.

Z tej okazji w auli Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego pracownicy UJ uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi oraz medalami Komisji Edukacji Narodowej.

Medale i odznaczenia odebrali także laureaci Nagród Prezesa Rady Ministrów, Nagród "Pro Arte Docendi", Nagród imienia Hugona Kołłątaja, Nagród imienia Henryka Jordana oraz ​Nagrody im. Katarzyny Kulig.

Prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel przypomniał zebranym, że w tym roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  prof. Andrzeja Chwalbę z Wydziału Historycznego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – śp. prof. Stanisława Konturka z Wydziału Lekarskiego.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec odznaczył nadanymi przez prezydenta RP Złotymi Krzyżami Zasługi prof. Renatę Przybylską, dziekana Wydziału Polonistyki oraz prof. Kazimierza Rembiasza z Wydziału Lekarskiego.

Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: prof. Anna Łebkowska z Wydziału Polonistyki oraz prof. Paweł Moskal z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. (Odznaczenie przyznano także dr hab. Jerzy Franczak i prof. Agnieszka Ziołowicz z Wydziału Polonistyki, którzy byli nieobecni na uroczystości).

Stu czterdziestu jeden pracowników naszej uczelni zostało uhonorowanych Medalami za Długoletnią Służbę - odznaczeniami wręczanymi za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. LISTA

Za wybitne zasługi dla oświaty i wychowania oraz za kształcenie młodej kadry naukowej Medal Komisji Edukacji Narodowej – nadawany przez Ministra Edukacji Narodowej – otrzymało 26 nauczycieli akademickich naszej uczelni. LISTA

Indywidualne Nagrody "Pro Arte Docendi", przyznawane z okazji inauguracji roku akademickiego wybitnym nauczycielom akademickim za wysoką jakość pracy dydaktycznej otrzymali:

  • prof. Andrzej Kozik z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ;
  • prof. Grażyna Stach z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej;
  • dr hab. Wojciech Turaj z Wydziału Lekarskiego UJ CM;
  • dr hab. Brygida Kuźniak, prof. UJ oraz dr Milena Ingelevič-Citak z Wydziału Prawa i Administracji.

Za wkład w popularyzację wiedzy w środowiskach szkolnych, za intensywną i owocną współpracę ze szkołami średnimi, rozbudzanie aspiracji edukacyjnych młodzieży i dorosłych, za autorstwo podręczników metodycznych o dużym znaczeniu oraz za innowacyjność w zakresie pomocy naukowych Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał Nagrodę im. Hugona Kołłataja zespołowi pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, w skłąd którego weszli: dr Andrzej Czarnecki, dr Andrzej Grzesik oraz dr Martha Łącka.

Za wybitne osiągnięcia w sporcie w roku akademickim 2018/2019 przyznano Nagrody imienia Henryka Jordana. Laureatkami zostały: drugą nagrodą - Ida Kupś (studentka Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) i Anna Zapała (studentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej) oraz Paulina Pawlikowska (studentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej) i studentka Wydziału Filologicznego Katarzyna Regent, które zostały uhonorowane trzecią nagrodą.

Nagrodę imienia Katarzyny Kulig przyznawaną za badania w poszukiwaniu nowych leków otrzymał dr hab. Marek Bajda za dorobek naukowy oraz osiągnięcie habilitacyjne pt. „Poszukiwanie nowych związków o potencjalnym zastosowaniu w terapii choroby Alzheimera przy pomocy metod modelowania molekularnego.”

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów
Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj