Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

100 lat AGH! Uniwersytet Jagielloński gratuluje jubileuszu Akademii Górniczo-Hutniczej

100 lat AGH! Uniwersytet Jagielloński gratuluje jubileuszu Akademii Górniczo-Hutniczej

- 100 lat temu dokładnie w tym miejscu stał rektor UJ profesor Stanisław Estreicher i witał profesorów, studentów oraz Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego - mówił prof. Wojciech Nowak, rektor UJ, witając na stopniach Collegium Novum uczestników uroczystego pochodu, w którym szli m.in. profesorowie studenci, władze i przyjaciele Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Pochód społeczności akademickiej, który wyszedł z kolegiaty św. Anny i po przejściu przez ul. Szewską i Rynek Główny dotarł pod siedzibę władz UJ otworzył uroczystości jubileuszowe 100-lecia AGH. Odbył się dla upamiętnienia wydarzeń sprzed wieku, kiedy w auli Collegium Novum UJ przy ul. Gołębiej odbyło się posiedzenie Senatu uczelni, podczas którego marszałek Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej. Po stu latach przedstawiciele AGH (zmiany nazwy uczelni dokonano w 1949 r.)  pojawili się ponownie w bramach naszej uczelni, gdzie jubileuszu gratulowali im przedstawiciele władz UJ: rektor prof. Wojciech Nowak oraz prorektorzy - prof. Dorota Malec i Stanisław Kistryn.

– To właśnie tutaj wszystko dla naszej Akademii się zaczęło – mówił rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Wielki wkład w powstanie i rozwój naszej uczelni wnieśli profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego. I za to dziękujemy wspaniałej, najstarszej polskiej uczelni. Można powiedzieć, że w pewnym sensie uzupełniliśmy ofertę kształcenia i badań naukowych UJ. AGH jest dzieckiem wielu rodziców – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, uczelni technicznych z Petersburga, Leoben i Freibergu. 100 lat, 200 tysięcy absolwentów i znakomita współpraca z UJ - uczelnią, która doprowadziła do powstania AGH.

Przemawiający rektor UJ prof. Wojciech Nowak przybliżył przebieg historycznych wydarzeń sprzed dokładnie wieku. Przypomniał także, że na zakończenie uroczystości, która odbyła się 20 października 1919 r. marszałek Piłsudski prosił zgromadzonych, aby pamiętali o maksymie, która odtąd będzie przyświecać Akademii: „Labore creata, labori et scientiae servio” („Z pracy powstałem, pracy i nauce służę").

- Abyście mogli sobie Państwo przypominać tamte wydarzenia i słowa, przekazujemy na ręce rektora AGH kopie dokumentów, które przechowujemy w naszych archiwach – wpis marszałka do Księgi Honorowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, rycinę upamiętniająca tamtą chwilę, a także wycinki z ówczesnych czasopism, które relacjonowały tamten historyczny dzień – mówił prof. Wojciech Nowak.

Z kolei w dyplomie okolicznościowym rektor UJ napisał:

Z pięknych tradycji narodowych i akademickich wyrosła Akademia Górniczo-Hutnicza i równie pieczołowicie je pielęgnuje. AGH to dziś renomowana akademicka marka, o walorach cenionych nie tylko na gruncie rodzimym, ale również daleko poza granicami Polski, a uczelniane środowisko inżynierów, wynalazców, naukowców i studentów znakomicie wpisuje się w rolę przewodnika „stąd do przyszłości”.

Uroczystość przed Collegium Novum zakończyło odśpiewanie przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH hymnu górników – „Niech żyje nam górniczy stan!”, po czym uczestnicy pochodu udali się do Centrum Kongresowym ICE Kraków, gdzie odbyła się 101. Inauguracja Roku Akademickiego w AGH.

100 lat temu Akademię tworzyło 80 studentów i kilkunastu profesorów. Dziś jest to ok. 30 tys. studentów, 4,2 tys. pracowników, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich.

Uroczyste otwarcie Akademii Górniczej 20 października 1919 r.

Uroczystość odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Józefa Piłsudskiego powitała młodzież, ustawiona w szpalerze przed udekorowanym kwiatami gmachem. U wejścia oczekiwał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Stanisław Estreicher, trzymając w dłoni berło królowej Jadwigi, oraz dziekani w togach. Senat, poprzedzany przez osoby niosące insygnia uniwersyteckie, wprowadził Naczelnika Państwa do szczelnie wypełnionej auli. Józef Piłsudski zasiadł na podium, przykrytym na tę uroczystość XVI-wiecznym perskim dywanem.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego wstąpił na katedrę i wygłosił mowę powitalną. Następnie Józef Piłsudski, posługując się orlim piórem, dokonał wpisu do Księgi Honorowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwanej Królewską, która jest przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej.

Po dokonaniu wpisu do księgi przemówił przedstawiciel młodzieży, a następnie rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wyraził radość z faktu, że do grona wyższych uczelni Krakowa dołącza Akademia Górnicza. Zapewnił o stałej życzliwości i chęci służenia jej pomocą ze strony Jagiellońskiej Wszechnicy.

Po tych przemówieniach Józef Piłsudski powstał i zwracając się do profesora Estreichera, powiedział:

Magnificencjo, Świetny Senacie, Dostojne Zgromadzenie! Niniejszym ogłaszam Akademię Górniczą w Krakowie za otwartą.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron