Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Kardiologii UJ Collegium Medicum świętuje 40. rocznicę działalności

Instytut Kardiologii UJ Collegium Medicum świętuje 40. rocznicę działalności

- Nie od razu Kraków zbudowano. Piastowie budowali go przez około 300 lat, Jagiellonowie przez kolejne 200, a znana dziś powszechnie w Polsce i na świecie krakowska kardiologia, zbudowała swój prestiż ledwie w kilkadziesiąt lat – powiedział kiedyś wybitny kardiochirurg i wieloletni dyrektor Instytutu Kardiologii UJ prof. Antoni Dziatkowiak.

28 października w auli Collegium Novum UJ odbyły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia Instytutu Kardiologii UJ CM. W wydarzeniu wzięli udział m. in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Maciej Małecki, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Okolicznościowe spotkanie prowadzili dyrektor IK UJ CM prof. Piotr Podolec, jego zastępca prof. Bogusław Kapelak oraz  przewodniczący Rady IK prof. Dariusz Dudek.

W liście skierowanym do organizatorów uroczystości prof. Wojciech Nowak przypominał, że Instytut rodził się w bardzo skromnych warunkach, na bazie dwóch krakowskich szpitali: Państwowego Szpitala Klinicznego (obecnie Szpital Uniwersytecki) i Szpitala im. dr. Anki (obecnie Szpital im. Jana Pawła II), a wyrósł na nowoczesny, dynamicznie rozwijający się ośrodek, dumę Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Lekarskiego i całego miasta Krakowa. Miałem szczęście osobiście być świadkiem tego dzieła. Jako pracownik ówczesnej krakowskiej Akademii pamiętam bardzo dobrze okres, kiedy przybył do Krakowa profesor Antoni Dziatkowiak wraz z zespołem najbliższych współpracowników, i powierzono mu misję zorganizowania kliniki kardiochirurgii. Żartobliwie nazywaliśmy to przybycie „desantem z Łodzi” – wspominał rektor UJ.

Dziś Instytut Kardiologii UJ CM to świetnie wyposażony, wciąż modernizowany, doskonale nadążający za najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i naukowymi ośrodek medyczny. Zapewnia opiekę na najwyższym poziomie w zakresie wszystkich specjalności z obszaru kardiologii i kardiochirurgii, jest prekursorem nowatorskich zabiegów i rzadkich operacji. To jednocześnie placówka szkoląca studentów kierunków medycznych, ucząca zawodu młodych lekarzy, a także stanowiąca pole do badań naukowych tak klinicznych, jak i doświadczalnych. Wszystkie obszary jego działalności czerpią z czterdziestoletniego kapitału wiedzy, umiejętności i doświadczenia kadry naukowej, gromadzonego od momentu powstania Instytutu w 1979 roku.

Jak zauważył prof. Maciej Małecki: - 40 lat w medycynie to cała epoka. Niezależnie od dyscypliny klinicznej, w której pracujemy, widzimy ogromny postęp. Inaczej diagnozujemy, inaczej leczymy, jesteśmy skuteczniejsi w przedłużaniu życia. Najbardziej jest to widoczne i spektakularne w dziedzinie kardiologii, która potrafi pomóc pacjentom z chorobami stanowiącymi do niedawna nieuchronny wyrok śmierci. W Krakowie ten postęp nie byłby możliwy, gdyby nie lekarze, naukowcy i cały zespół Instytutu Kardiologii. To dzięki ich pracy, talentom klinicznym i organizacyjnym miał miejsce rozwój uniwersyteckiej kardiologii w naszej uczelni. To oni zapewnili dynamiczny rozwój diagnostyki i terapii chorób serca i naczyń niemal równoległy, a nie raz wyprzedzający osiągnięcia światowe. Dotyczy wszystkich dziedzin kardiologicznych, w tym także nauk podstawowych – epidemiologii i prewencji. Istotnym czynnikiem, który przyczynił się do sukcesu była interdyscyplinarność – tworzenie zespołów kardiologów, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów oraz anestezjologów.

Bogusław Kośmider przypomniał laudację wygłoszoną przez prof. Jacka Majchrowskiego 5 czerwca 2019 roku na uroczystej sesji rady miasta zwołanej z okazji nadania prof. Antoniemu Dziatkowiakowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa: - Szczęśliwy dla Krakowa był rok 1979. To właśnie 40 lat temu na zaproszenie Rektora Krakowskiej Akademii Medycznej profesor Antoni Dziatkowiak przeniósł się do Krakowa, gdzie powierzono mu zorganizowanie Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń oraz Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej (obecnie: Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum). Stworzenie krakowskiego ośrodka kardiochirurgii było gigantycznym przedsięwzięciem. Z perspektywy kilkudziesięciu lat niewątpliwie przedsięwzięciem zakończonym wielkim sukcesem, o ogromnym znaczeniu. Prof. Antoni Dziatkowiak funkcje kierownika Kliniki oraz Dyrektora Instytutu pełnił nieprzerwanie do czasu przejścia na emeryturę w październiku 2001 r.

Profesor Dziatkowiak od podstaw zorganizował Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii oraz Instytut Kardiologii UJ CM, wybudował i wyposażył na światowym poziomie nowy gmach Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, w którym rocznie przeprowadza się największą w Polsce liczbę operacji kardiochirurgicznych. Jest współtwórcą polskiej transplantologii serca, współwykonawcą pierwszego polskiego przeszczepu serca w 1969 roku, organizatorem programu przeszczepiania serca w Krakowie od 1988 roku.

Dziękując za słowa uznania obecny na uroczystości prof. Dziatkowiak mówił, że tworzenie krakowskiego ośrodka kardiochirurgii było fantastyczną przygodą, która przyniosła mu ogromną satysfakcję. Dziękując z kolei wszystkim, którzy podjęli przed laty trud i ryzyko oraz tym, którzy obecnie przyczyniają się do sukcesów  Instytutu Kardiologii, zacytował słowa francuskiego myśliciela Alexisa de Tocqueville’a: „Nie ma takiej rzeczy, której wola ludzka nie byłaby zdolna osiągnąć przez dobrowolne działanie jednostek połączonych we wspólnym wysiłku w słusznej sprawie”.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów
Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj