Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Anders Bergenfelz doktorem honoris causa UJ

Prof. Anders Bergenfelz doktorem honoris causa UJ

24 października 2022 roku najwyższą godność honorową Uniwersytetu Jagiellońskiego nadano prof. Andersowi Bergenfelzowi, specjaliście w dziedzinie chirurgii endokrynologicznej, który uhonorowany został w ten sposób za całokształt osiągnięć, w szczególności zaś za wybitny wkład w rozwój nowoczesnej chirurgii endokrynologicznej w Europie, Polsce i Krakowie oraz za wieloletnią owocną współpracę z UJ i innymi ośrodkami chirurgicznymi w Polsce.

Doktorat honoris causa przyznano prof. Bergenfelzowi na podstawie uchwały Senatu UJ z 27 października zeszłego roku, podjętej na wniosek Rady Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ, wobec pozytywnych recenzji przyjętych przez senaty Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Wśród najważniejszych dokonań prof. Bergenfelza podkreślono zwłaszcza współtworzenie ogólnoeuropejskiego rejestru schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego leczonych operacyjnie - EUROCRINE, promocję i rozwój europejskiej specjalizacji z chirurgii endokrynologicznej przy współpracy z Europejską Unią Egzaminów Medycznych, współtworzenie Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów, rozwinięcie polskiej chirurgii, w tym nowoczesnej chirurgii endokrynologicznej w Krakowie, wspieranie zaangażowania polskich chirurgów w międzynarodowe badania nad optymalizacją jakości leczenia chirurgicznego schorzeń endokrynnych, a także promowanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w świecie poprzez powierzenie organizacji prestiżowych międzynarodowych kongresów naukowych.  

Ceremonii, która odbyła się w zabytkowej Auli Collegium Maius, przewodniczył prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki. Laudację na cześć uhonorowanego wygłosił prof. Marcin Barczyński z Wydziału Lekarskiego UJ CM. W swoim wystąpieniu przybliżył on sylwetkę prof. Bergenfelza, którego określił mianem swojego wieloletniego mentora i przyjaciela. Omówił pokrótce dokonania uhonorowanego na polu naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym, w tym jego 15-letnią współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, obejmującą m.in. gościnne wykłady w ramach projektu OMICRON, kooperację z Wydziałem Lekarskim w tworzeniu rejestru EUROCRINE, umożliwienie szkoleń zagranicznych krakowskim chirurgom, a także współdziałanie w ramach międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń chirurgicznych oraz kongresów gromadzących specjalistów z tej dziedziny (m.in. w Krakowie w 2006 i 2019 roku)

Prof. Bergenfelz wyraził ogromną wdzięczność wobec Uniwersytetu Jagiellońskiego za przyznany tytuł. Nawiązując do swojej długiej drogi zawodowej i naukowej, zwrócił uwagę m.in. na doniosłą rolę badań klinicznych w rozwoju medycyny. Podkreślił także wkład Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. Marcina Barczyńskiego, w powstanie rejestru EUROCRINE oraz owocną współpracę z najstarszą polską uczelnią w tym i innych przedsięwzięciach. „Współpraca z ośrodkiem chirurgii endokrynologicznej na Wydziale Lekarskim UJ była dla mnie zawsze wielką przyjemnością (…). Te jednostki cieszą się obecnie zasłużoną renomą w Europie i na świecie”, podkreślił.

Prof. Anders Bergenfelz urodził się w Halmstad w Szwecji w 1954 roku. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Lund w 1981 roku, a tytuł specjalisty w zakresie chirurgii ogólnej uzyskał w 1988 roku. Rozprawę doktorską obronił w 1992 roku, w 1994 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, tytuł profesora nadzwyczajnego w 2008 roku, a od 2011 roku jest profesorem zwyczajnym w dyscyplinach chirurgia i edukacja medyczna. W latach 1999 i 2012 pełnił funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej i Mięsaków Katedry Chirurgii Uniwersytetu w Lund. W latach 1999-2012 pełnił funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Uniwersytetu w Lund. W latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora Centrum Umiejętności Chirurgicznych „Practicum” Uniwersytetu w Lund. Jest uznanym w skali światowej autorytetem w dziedzinie chirurgii endokrynologicznej, autorem 140 punktowanych publikacji (wskaźnik Hirscha: 36, wskaźnik cytowań: 4658).

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron