Dotknij kultury 2015

10 czerwca 2015 o godzinie 12.00 w sali Libraria Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie z cyklu „Dotknij kultury", organizowane przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, Dział Promocji i Informacji UJ, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Wydarzenie otworzył Ireneusz Białek, kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, który był również moderatorem inauguracji uroczystości. Po przywitaniu zgromadzonych gości przekazał głos dr. hab. Krzysztofowi Stopce, prof. UJ. W swoim krótkim wystąpieniu prof. Stopka przedstawił uczestnikom spotkania genezę tej inicjatywy oraz zarys jej poprzednich edycji.

Następnie głos zabrał prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ, zwracając uwagę, że Collegium Maius jest miejscem szczególnym, sercem uniwersytetu, gdzie historia najbardziej działa na przebywających w nim ludzi. Wyraził też swoje zadowolenie, że „Dotknij kultury" to projekt długofalowy, stanowiący pracę na przyszłość, i podziękował organizatorom za włożony wysiłek.

Po wystąpieniu rektora, prof. dr hab. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki, podkreślił, że idea inicjatywy „Dotknij kultury" jest istotą kanonu wartości uniwersyteckich, gdyż polega na tworzeniu szans dla innych i przez jest to wzbogacaniem samego siebie, co jest nie tylko piękne, ale i pożyteczne. Dodał, że fakt przełamywania barier przez Uniwersytet Jagielloński jest doceniany przez zagranicznych studentów.

Prof. dr hab. Maria Jolanta Flis zapewniła, że jako prorektor UJ ds. rozwoju uniwersytetu będzie wspierała organizatorów „Dotknij kultury". Wspomniała również, że w jednym z najnowszych uniwersyteckich budynków, Paderevianum II, w chwili obecnej trwają prace nad zapewnieniem osobom niepełnosprawnym jak największych udogodnień.

W dalszej części spotkania organizatorzy i artyści opowiadali gościom o poszczególnych elementach składających się na tegoroczną edycję „Dotknij kultury". Zapowiadając koncert zaplanowany na 20.00 na dziedzińcu Collegium Maius, pianista Kuba Stankiewicz przybliżył gościom sylwetkę Victora Younga. W wystąpieniu „Historia zaklęta w pieczęciach" dr Wiktor Szymborski omówił tematykę wystawy pieczęci zorganizowanej w muzeum. Róża Książek-Czerwińska opisała wystawę poświęconą twórczości malarki Olgi Boznańskiej, a Maria Rostworowska nakreśliła krótką biografię samej artystki. Na koniec Malwina Antoniszczak przedstawiła przygotowane przez studentów Uniwersytetu Pedagogicznego adaptacje eksponatów Muzeum Collegium Maius.

„Dotknij kultury" to inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego na rzecz łączenia różnych grup osób, bez względu na niepełnosprawność, wiek, przekonania czy pochodzenie. W ramach spotkania zaprezentowane są historyczne pieczęcie, pismo łacińskie oraz obrazy Olgi Boznańskiej. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała średniowieczne uzbrojenie, a każda osoba niewidoma lub słabowidząca mogła się z nim dokładnie zapoznać. Studenci wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie przedstawili swoje adaptacje eksponatów uniwersyteckiego muzeum Collegium Maius, które przystosowali do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku.

Więcej informacji na stronie dotknijkultury.pl.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz