Ambasador Peru z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

5 listopada 2015 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona. Towarzyszył mu konsul honorowy Peru w Krakowie dr hab. Andrzej Krzanowski.

Dyplomatów przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W trakcie spotkania, ambasadorowi zaprezentowano pokrótce najważniejsze fakty na temat najstarszej uczelni w Polsce. Jednym z głównych tematów rozmów były bardzo obiecujące perspektywy dalszego rozwoju współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy UJ a uczelniami peruwiańskimi. Poruszono także m.in. kwestie dotyczące Polonii w Peru oraz dokonań archeologów z Polski, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego w prowadzonych w tym kraju wykopaliskach, dzięki którym – jak podkreślił z uznaniem ambasador – Peruwiańczycy odkrywają własną historię.

Alberto Salas Barahona rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Peru w 1976 r. W trakcie swojej długoletniej służby dyplomatycznej piastował m.in. stanowiska w placówkach dyplomatycznych w Austrii, Francji oraz Czechach, gdzie w latach 2005-2010 pełnił funkcję ambasadora. Sprawował również szereg funkcji w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W latach 2013-2015 był Sekretarzem Generalnym MSZ Peru. Funkcję ambasadora Peru w Polsce sprawuje od sierpnia 2015 r.

Dr hab. Andrzej Krzanowski jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem Zakładu Ameryki Łacińskiej w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim