Litewski ambasador z wizytą na UJ

Ambasador Republiki Litewskiej w RP Eduardas Borisovas oraz Rasa Rimickaitė, attaché ds. kultury byli gośćmi rektora UJ prof. Jacka Popiela i prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Doroty Malec. Uczestnicy spotkania rozmawiali o rozwijających się relacjach polsko-litewskich, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy akademickiej.

Podkreślili przy tym rolę możliwości nauki języka litewskiego na polskich uczelniach w rozwoju wzajemnych kontaktów naukowych i kulturalnych. Podkreślone zostało, że jest to szczególnie istotne w kontekście wielowiekowej, wspólnej historii obu narodów.

W trakcie rozmowy, zwrócono również uwagę na potrzebę podtrzymania wzajemnych kontaktów akademickich w okresie pandemii i zaplanowania ich dalszego rozwoju w przyszłości.

Współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego z uczelniami z Litwy jest prowadzona nieprzerwanie od wielu lat w ramach umów bilateralnych, międzynarodowych sieci współpracy oraz Programu Erasmus+.

Uniwersytet Jagielloński ma podpisane porozumienia o współpracy naukowej z Uniwersytetem Wileńskim, Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie oraz list intencyjny z Biblioteką Uniwersytecką w Wilnie. Współpraca obejmuje m.in. wymianę pracowników naukowychi specjalistów, studentów i doktorantów, organizację wspólnych sympozjów, konferencji i szkół letnich, a także wspólnych programów studiów.

UJ prowadzi również współpracę z uczelniami wyższymi z Litwy w ramach Programu Erasmus+, umożliwiając tym samym wyjazdy i przyjazdy studentów na część studiów oraz pracowników akademickich i administracyjnych na krótkie wizyty. W ramach tego programu współpraca prowadzona jest z 13 litewskimi uczelniami.

Ponadto, Uniwersytet Jagielloński, będąc członkiem sieci międzynarodowych, współpracuje z wieloma ośrodkami z Litwy. Współpraca jest prowadzona w ramach sieci Coimbra Group, EUA – European University Association, SAR - Scholars at Risk, Baltic Universities Programme oraz Utrecht Network.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim