Profesor Dorota Malec przyjęła ambasador Irlandii w Polsce

Okazją do spotkania prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Doroty Malec z Emer O’Connell stał się przyjazd do Krakowa Christophera i Catherine Heaney’ów, dzieci Seamusa Heaney’a, który w 2005 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa UJ. Potomkowie noblisty odwiedzili miejsce związane z tamtą uroczystością - aulę Collegium Novum, w której znajduje się portret Mikołaja Kopernika, niedawno wypożyczony do National Gallery w Londynie.

Podczas rozmowy - w której uczestniczyli również konsul Irlandii w Polsce Dominic Berkeley, dyrektor ds. kulturalnych w Departamencie Spraw Zagranicznych Irlandii Eugene Downes, przedstawiciele Wydziału Polonistyki UJ: prof. Magdalena Heydel oraz prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej dr. hab. Tomasz Bilczewski, prof. UJ oraz kierownik DWM UJ dr inż. Izabela Zawiska - poruszone zostały m.in. kwestie związane ze współpracą uniwersytetu z partnerami z Irlandii oraz plany dotyczące krótkich przyjazdów pisarzy irlandzkich do Krakowa w ramach współpracy z fundacją rodziny Heaney’ów. Podkreślono związki noblisty z Uniwersytetem Jagiellońskim, a Cathrine Heaney przypomniała, że jej ojciec zawsze z radością powracał do Krakowa i był z tym miastem bardzo związany.

Prof. Dorota Malec wskazała, że współpraca UJ z uczelniami irlandzkimi, w tym m.in. w Galway, Dublinie i Limerick rozwija się bardzo dobrze. Z kolei dr inż. Iza Zawiska przybliżyła dane dotyczące liczby pracowników i studentów wyjeżdżających do Irlandii w ramach umów międzynarodowych i programu Erasmus +. Wskazała, że obecnie na UJ studiuje 9 osób z obywatelstwem irlandzkim.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim