Konsul generalna USA pożegnała się z Uniwersytetem Jagiellońskim

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak przyjął, w środę 8 lipca br., w swoim gabinecie Ellen Germain, konsul generalną Stanów Zjednoczonych, która wkrótce zakończy swoją misję dyplomatyczną w Krakowie. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim podsumowaniu trzyletniej współpracy najstarszej polskiej uczelni i amerykańskiej placówki.

- Zachowam w pamięci niezwykle miłe wspomnienia związane z Uniwersytetem Jagiellońskim. Jednym z moich ulubionych miejsc w Krakowie jest Collegium Maius. Nasza współpraca z uniwersytetem była fantastyczna. Będę tęsknić za tym miastem i tą uczelnią, która jest tak ważnym miejscem dla Polski. Uniwersytet Jagielloński jest moim zdaniem sercem Krakowa. Przyznam, że jest mi smutno, że muszę wyjechać. Wrócę jako turysta. Na pewno - powiedziała konsul generalna USA.

Ellen Germain urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Ukończyła liceum Hunter College High School, uzyskała licencjat filologii angielskiej na Stanford University, tytuł magistra filologii angielskiej na Uniwersytecie Columbia oraz tytuł magistra informatyki na Uniwersytecie Cambridge. Służbę dyplomatyczną w Krakowie rozpoczęła w sierpniu 2012 roku. W latach 2008-2011 pracowała jako zastępca radcy do spraw politycznych w Amerykańskiej Misji Dyplomatycznej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie była odpowiedzialna za sprawy dotyczące Bliskiego Wschodu, Azji oraz nierozprzestrzeniania broni atomowej. W latach 2007-2008 pełniła funkcję zastępcy radcy politycznego w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie.

Ustępująca konsul generalna USA pracowała również w Waszyngtonie. W latach 2003-2005 była oficerem politycznym w Biurze ds. Izraelsko-Palestyńskich Departamentu Stanu. W latach 2005-2006 pełniła funkcję zastępcy dyrektora oraz p.o. dyrektor w Biurze ds. Maghrebu, a w latach 2006-2007 w Biurze ds. Rosji, pracowała w zagranicznych placówkach dyplomatycznych w Tel Avivie, Londynie i Moskwie. Po powrocie do ojczyzny obejmie stanowisko kierownika Departamentu Stanu ds. Półwyspu Arabskiego.

Następcą Ellen Germain będzie Walter M. Braunohler, który obecnie przechodzi 10-miesięczne szkolenie językowe. Wcześniej pełnił funkcję rzecznika prasowego ambasady USA w Bangkoku.

Konsulat Generalny USA w Krakowie reprezentuje interesy Stanów Zjednoczonych w województwach: małopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Placówka rozpoczęła działalność w 1973 roku.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim