Ministrowie zdrowia oraz pracy i polityki społecznej gościli w UJ CM

W piątek 7 sierpnia br. w auli Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego CM UJ odbyła się konferencja „Polaków Zdrowia Portret Własny 2015". Jej organizatorem było Ministerstwo Zdrowia, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński Collegium. Tematami przewodnimi debaty była przede wszystkim polityka senioralna w Polsce oraz nowe technologie w medycynie.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. minister zdrowia prof. Marian Zembala, minister pracy i polityki społecznej dr Władysław Kosiniak-Kamysz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, wojewoda małopolski Jerzy Miller, wicemarszałek woj. małopolskiego Wojciech Kozak, profesorowie Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz dyrektorzy małopolskich szpitali.

- To nie przypadek, że zatrzymujemy się w Krakowie omawiając politykę senioralną i przyglądając się geriatrii, historycznie bowiem tu się ta geriatria rodziła - mówił minister Marian Zembala.

Konferencja była poświęcona przede wszystkim problematyce współczesnej polskiej geriatrii, transplantologii, nowym technologiom w medycynie (terapii protonowej) oraz polityce senioralnej. W trakcie spotkania podjęto także kwestię głębokiego niedofinansowania klinicznych szpitali uniwersyteckich.

- Jesteśmy wdzięczni za dostrzeżenie tego problemu. Nie możemy zapominać, że szpitale uniwersyteckie prowadzą oprócz działalności medycznej również szereg innych aktywności w służbie społeczeństwu, takich jak działania naukowe, dydaktyczne czy badawcze, co do tej pory nie znajdowało należytego zrozumienia w obszarach finansowania. A problem ten powodował i do dziś powoduje ogromne zadłużenie tego typu placówek - zauważyła dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Barbara Bulanowska.

Spotkanie w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym WL UJ CM zakończyła wspólna konferencja prasowa.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim