Wystawa "Beksiński Nieznany"

W piątek 18 marca 2016 o godzinie 16:00 w Muzeum Collegium Maius UJ odbył się wernisaż wystawy "Beksiński Nieznany", przedstawiającej nieznane szerszej publiczności dziedziny działalności twórczej Zdzisława Beksińskiego.

Wernisaż wystawy rozpoczął się od krótkiego wystąpienia rektora UJ, prof. Wojciecha Nowaka, który podziękował Samorządowi Studentów UJ oraz prazcownikom Muzeum za trud włożony w organizację wystawy. Następnie zaprosił licznie zgromadzonych gości do zapoznania się z wystawą, dodając, że czasem - jak pisał poeta - "lepiej zamilczeć i patrzeć".

Na wystawie prezentowanych jest blisko 100 prac, od nowatorskiej fotografii z lat 1955-1960, poprzez fotomontaże komputerowe z lat 1996-2000 oraz niezwykle oryginalną grafikę przetwarzaną przez artystę komputerowo w latach 2000-2004. Brak oryginalnych obrazów rekombensuje fascynująca podróż w głąb kilku najbardziej znanych dzieł Zdzisława Beksińskiego. Za pomocą nowatorskiej technologii, o której marzył sam artysta, widz może zwiedzić wirtualną instalację inspirowaną klimatem oraz lokacjami z obrazów Beksińskiego. W trakcie krótkiego seansu postaci prezentowane są jako trójwymiarowe ożywione przestrzenie wypełnione elementami z dzieł artysty. Wyludniony i niekiedy przerażający świat wydaje się żyć własnym życiem, a z biegiem podróży staje się on coraz bardziej świadom obecności widza reagując na niego we właściwy sobie sposób. Integralną częścią wystawy jest multimedialny wykład biograficzny poprowadzony przez panią Ewę Barycką poświęcony życiu i twórczości artysty, uzupełniony o unikalne zdjęcia, niepublikowane wywiady i filmy dokumentalne. Wykład odbywa się w dniach 18–20 marca 2016 o godz. 18:00 w Auli Collegium Witkowskiego, wstęp wolny.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 18 – 23 marca 2016 r. w godz. 10:00-18:00, wstęp wolny.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika