Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piękne książki dla dzieci na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Piękne książki dla dzieci na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

- Dzieci są wymagającymi odbiorcami, bo czasem nawet jeszcze nie czytelnikami, książek, ponieważ zwracają dużą uwagę na ich piękny kształt edytorski - mówił dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk, który w towarzystwie dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renaty Przybylskiej otworzył 6 października wystawę "Piękne książki, piękne opowieści. Książka dziecięca".

- Nie jest to wystawa poświęcona historii książki dziecięcej. Jest to wystawa, którą z racji ograniczonej powierzchni należało zawęzić do pewnego subiektywnego wyboru przykładów i tematów. Zdecydowałam się zaprezentować książki piękne pod względem edytorskim i literackim - wyjaśniała kurator ekspozycji dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.

Na wystawie można oglądać książki wydane w XIX, XX i XXI wieku, zarówno znane i lubiane klasyki, jak i utwory mało znane, zapomniane lub najnowsze, które łączą się w pewne tematy. Wsród najciekawszych  wymienić należy książki dawne z Kolekcji Zbiorów Rzadkich Biblioteki Jagiellońskiej, jak również pierwodruki (np. „Kaczka dziwaczka” z 1939 r.) oraz wydane w latach 30. XX w. trzy książki z ilustracjami ze studia Walta Disneya, do których teksty pisali Irena Tuwim i Władysław Broniewski.

Eksponowane są różne wydania baśni z całego świata, przegląd edycji, przekładów i ilustracji do wybranych tytułów, np. zbiór różnych przekładów „Calineczki”, wiele ilustracji do „Alicji w krainie czarów”, książki posiadające wspólne inspiracje, utwory ukazujące krainy wyobraźni i istoty w nich żyjące, a także książki tworzące grupę nazwaną przez kurator „życie jest trudne i piękne”, które opowiadają o mrocznych sferach i trudnych tematach z życia najmłodszych.

Prezentowane książki są zróżnicowane pod względem edytorskim - od klasycznych wydań offsetowych przez książki-akordeony czy tzw. pop-upy po książki, które mogą być wykorzystywane w teatrze cieni.

Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej do 28 października.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron