Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci i absolwentki UJ wyróżnieni stypendiami Sapere Auso

Studenci i absolwentki UJ wyróżnieni stypendiami Sapere Auso

W trwającym roku akademickim2015/2016 aż 13 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskało stypendia Sapere Auso przyznawane przez Małopolską Fundację Stypendialną. Ponadto dwie absolwentki zostały laureatkami organizowanego przez tę instytucję konkursu na najlepsze prace magisterskie.

 

Stypendia naukowe otrzymali, reprezentujący różne kierunki studiów:

  • Adrian Chrobak (neurobiologia),
  • Mateusz Piotr Czub (chemia),
  • Anna Gruszkiewicz (chemia),
  • Paulina Gurgul (filozofia w ramach MISH),
  • Przemysław Pękala (medycyna),
  • Anna Potoczek (psychologia w ramach MISH),
  • Aleksandra Rudzka (pedagogika),
  • Karolina Saganiak (medycyna),
  • Adrianna Smurzyńska (psychologia),
  • Michał Wysocki (medycyna).

Stypendium dla studentów podejmujących studia na kierunkach kluczowych dla rozwoju Małopolski uzyskał Mikołaj Żychowicz, który kształci się na UJ na kierunku chemia.

Stypendia sportowe otrzymały Maria Springwald i Anna Wierzbowska, które uprawiają wioślarstwo.

Nagrodę I stopnia w konkursie na najlepsze prace magisterskie z zakresu edukacji ekologicznej i ochrony środowiska zdobyła Anna Wesoły za pracę Wpływ intensywności odłowów na oszacowania liczebności inwentaryzowanych motyli na terenie Natura 2000 "Dębnicko-tyniecki obszar łąkowy".

W konkursie na najlepsze prace magisterskie z zakresu przedsiębiorczości, innowacji i rozwoju regionalnego nagrodę III stopnia otrzymała Karolina Kozak, autorka pracy Innowacje w edukacji turystycznej.

Sapere Auso - Małopolska Fundacja Stypendialna została powołana przez Sejmik Województwa Małopolskiego w 2003 r. Mottem Fundacji stały się słowa: „sapere auso", czyli "temu, który odważył się być mądrym". Sentencja, będąca strawestowanym cytatem Horacego, odzwierciedla esencję filozofii nazwanej przez samego myśliciela boską mądrością. Stypendia skierowane są przede wszystkim do młodzieży uzdolnionej i aktywnej edukacyjnie, mogącej pochwalić się szczególnymi osiągnięciami na polu działalności naukowej, kulturalnej, sportowej lub ekologicznej. Fundacja wspiera również uczniów i studentów pragnących poszerzać swe umiejętności na kursach specjalistycznych lub poprzez udział w międzynarodowych konkursach i konferencjach, a więc tych wszystkich, którzy zadają sobie trud bycia mądrymi.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron