Interkulturalia w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ

Celem wydarzenia, które odbyło się 26 maja była prezentacja kultur i krajów pochodzenia studentów Centrum.

W przedsięwzięciu wzięło udział około 120 studentów z różnych krajów świata m.in. z Ukrainy, Białorusi, Chin, Japonii, Korei Południowej, Kolumbii, Brazylii, Grecji, Niemiec, Australii i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy przygotowali prezentacje i warsztaty, które umożliwiały zapoznanie się z ich kulturami. Wszystko odbywało się w języku polskim, będącym językiem wspólnym kursantów Centrum.

Studenci, pracownicy, lektorzy i zaproszeni goście mogli zobaczyć tradycyjny chiński taniec Jinghong, wziąć udział w warsztatach origami i spróbować prawdziwej kolumbijskiej kawy. Oprócz tego wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ubierania hidżabu oraz przedstawienie "Od rana do wieczora w różnych światach stronach" prezentujące z przymrużeniem okiem typowy dzień Amerykanów, Ukraińców, Chińczyków, Japończyków i Koreańczyków.

Oczywiście nie zabrakło kultury polskiej. Studenci mogli wykazać się wiedzą o Polsce, biorąc udział w quizach oraz konkursie "Jaka to melodia?". W ciągu zaledwie trzech godzin studenci mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o kuchni, sztuce i obyczajach swoich kolegów i koleżanek.

Bez wątpienia to spotkanie między kulturami poszerzyło nasze horyzonty, rozbudziło ciekowość i otworzyło na Inność. Interkulturalia zapewne na stałe wpiszą się w kalendarz działań Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ.

tekst: materiały organizatora

Studenci UJ nagrodzili osoby zaangażowane w rozwój ich kształcenia i codzienną pomoc
Pociąg "Relacji Kraków - Warszawa" odjechał ze stacji Scena Piast
Marcelina Kościołek pokieruje Samorządem Studentów UJ