Międzynarodowy projekt w SOLARIS. Powstała nowa linia badawcza
mobilna

Międzynarodowy projekt w SOLARIS. Powstała nowa linia badawcza

04.07.2022
W ubiegłym tygodniu w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia linii ASTRA (dawniej SOLABS) dedykowanej pomiarom z użyciem absorpcyjnej spektroskopii rentgenowskiej (XAS) w zakresie energii 1 keV do 15 keV. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości wraz z międzynarodowym zespołem zaangażowanym w powstanie linii.
więcej o Międzynarodowy projekt w SOLARIS. Powstała nowa linia badawcza
Młodzi naukowcy z UJ zdobyli ministerialne stypendia
osiągnięcie mobilna

Młodzi naukowcy z UJ zdobyli ministerialne stypendia

04.07.2022
Dziewiętnaścioro wybitnych młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało stypendia ministra edukacji i nauki. Dzięki temu przez trzy lata będą oni otrzymywali wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1719 wniosków. 215 laureatów zostało wyłonionych przez ekspertów reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Najwięcej stypendiów – aż 19, zostało przyznanych naukowcom zgłoszonym przez Uniwersytet Jagielloński.
więcej o Młodzi naukowcy z UJ zdobyli ministerialne stypendia
Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki o zdrowiu
nominacje i promocje

Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki o zdrowiu

04.07.2022
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki o zdrowiu, które odbyły się w czwartek 30 czerwca w auli Collegium Maius UJ. 19 pracowników naukowych, w dwóch grupach, wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.
więcej o Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki o zdrowiu
Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki farmaceutyczne
nominacje i promocje

Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki farmaceutyczne

01.07.2022
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki farmaceutyczne, które odbyły się we wtorek 28 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Dziesięcioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.
więcej o Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki farmaceutyczne
Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
mobilna

Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?

30.06.2022
W najnowszym numerze "Journal of Clinical Investigation", będącym wiodącym czasopismem literatury medycznej, ukazała się praca zespołu naukowców z UJ CM pod kierunkiem prof. Tomasza Guzika i prof. Tomasza Grodzickiego. Badacze zaprezentowali w niej, w jaki sposób chemioterapia nowotworów piersi może uszkadzać naczynia krwionośne, tłumacząc, dlaczego kobiety, które przeżyły raka piersi, umierają głównie z powodu chorób układu krążenia.
więcej o Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?