Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka
nagrody mobilna

Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka

23.11.2022
Za nami 5. edycji nagrody za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce. Decyzją kapituły, której przewodniczy dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka, zwyciężył dr Marek Tuszewicki z Instytutu Judaistyki UJ. Nagrodzony tytuł "A Frog under the Tongue. Jewish Folk Medicine in Eastern Europe" ukazał się nakładem prestiżowej Littman Library of Jewish Civilization.
więcej o Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka
Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa
wydarzenie studenckie

Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa

22.11.2022
W dwunastej edycji konkursu StRuNa, którego nazwa utworzona została od pierwszych liter słów Studencki Ruch Naukowy docenieni zostali młodzi naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupieni w dwóch kołach naukowych: Studenckim Kole Naukowym Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych Collegium Medicum UJ oraz Sekcji Filozofii Techniki Koła Naukowego Studentów Filozofii UJ.
więcej o Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa
Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską
osiągnięcie mobilna

Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską

22.11.2022
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2022. Najbardziej prestiżowy grant na Starym Kontynencie udało się zdobyć dr. inż. Rafałowi Kucharskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zbada, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Na 5-letnie badania przyznano mu 1,49 mln euro.
więcej o Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską
Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
uroczystość

Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka

21.11.2022
21 listopada w auli Collegium Maius UJ uroczyście wręczono przyznawaną co dwa lata Nagrodę im. Franka Wilczka. Honorowani są nią młodzi polscy naukowcy, którzy dokonali znaczącego odkrycia w fizyce, astronomii lub w dziedzinach im zbliżonych. Nazwisko laureata drugiej edycji nagrody ogłoszono w lipcu br. Został nim dr Michał Parniak z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
więcej o Dr Michał Parniak odebrał Nagrodę im. Franka Wilczka
Książka badaczki z Wydziału Polonistyki nowością w serii Monografie FNP
mobilna

Książka badaczki z Wydziału Polonistyki nowością w serii Monografie FNP

18.11.2022
Książka "Otwieranie wszechświata. Polska powojenna awangarda poetycka: Tymoteusz Karpowicz i Krystyna Miłobędzka" autorstwa dr Karoliny Górniak-Prasnal z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego to nowa pozycja, która ukazała się w serii wydawniczej Monografie FNP. Monografia przedstawia interpretacje projektów poetyckich dwojga polskich powojennych awangardystów.
więcej o Książka badaczki z Wydziału Polonistyki nowością w serii Monografie FNP