Lista wiadomości

Naukowcy wzywają do powołania europejskiej fundacji humanitarnej

24.06.2020
24 czerwca na stronie czasopisma "Nature" opublikowano list otwarty sygnowany przez 75 europejskich naukowców, w którym wzywają oni do utworzenia europejskiej fundacji humanitarnej działającej na wzór fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jej celem byłoby zapobieganie i przeciwdziałanie kryzysom środowiskowym i zdrowotnym.
więcej o Naukowcy wzywają do powołania europejskiej fundacji humanitarnej

Troje lekarzy z UJ CM finalistami Supertalentów w Medycynie 2020

23.06.2020
Dr hab. Iwona Tomaszewska, dr hab. Mateusz Hołda i dr Katarzyna Nessler z Wydziału Lekarskiego UJ CM znaleźli się w gronie dziesięciu finalistów tegorocznej edycji konkursu dla liderów młodego pokolenia lekarzy. Plebiscyt od 2012 roku organizuje redakcja "Pulsu Medycyny".
więcej o Troje lekarzy z UJ CM finalistami Supertalentów w Medycynie 2020

Uczeni krytycznie o planach rozbudowy tras narciarskich w Tatrach

22.06.2020
Polskie Koleje Linowe (PKL) zamierzają znacznie rozbudować infrastrukturę narciarską w rejonie Hali Goryczkowej, która wraz z kolejkami na Kasprowy Wierch i Halę Gąsienicową tworzy jedyny ośrodek narciarski w polskiej części Tatr. Przeciwko tym inwestycjom są naukowcy z całej Polski, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy napisali list protestacyjny do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).
więcej o Uczeni krytycznie o planach rozbudowy tras narciarskich w Tatrach

Apel KRASP o zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących

18.06.2020
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystosowało 18 czerwca apel o zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących jakiekolwiek osoby lub grupy społeczne.
więcej o Apel KRASP o zaniechanie wypowiedzi stygmatyzujących

Po raz pierwszy poznamy mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa

18.06.2020
W najbliższy poniedziałek Kraków dołączy do corocznego MetaSUB global City Sampling Day. Akcja ma na celu zebranie wymazów z mikrobiologicznymi "odciskami palców" przestrzeni miejskiej z powierzchni użytkowych w otoczeniu transportu publicznego. Krajowym koordynatorem wydarzenia jest dr hab. inż. Paweł Łabaj z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o Po raz pierwszy poznamy mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa