Lista wiadomości

W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór

10.07.2020
Szkolenie lawinowe, baza ratownicza na wysokości, hipotermia i odmrożenia, ratownictwo jaskiniowe - to tylko wybrane zagadnienia, które będą poruszane na zajęciach nowego kierunku studiów podyplomowych prowadzonego przez Medyczne Centrum Szkolenia Podyplomowego UJ CM. To jedyne w Polsce studia podyplomowe rozwijające tematykę ratownictwa górskiego i szkolące kadry medyczne w tym zakresie. Obecnie trwa rekrutacja.
więcej o W UJ CM wyszkolą przyszłych ratowników górskich. Ruszył nabór

Profesor Piotr Richter z tytułem Ambasadora Kongresów Polskich

09.07.2020
Kierownik I Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego prof. Piotr Richter otrzymał tytuł Ambasadora Kongresów Polskich (AKP). To wyróżnienie dla osób, które aktywnie promują Polskę jako miejsce organizacji spotkań i konferencji poprzez aktywną działalność w międzynarodowych stowarzyszeniach.
więcej o Profesor Piotr Richter z tytułem Ambasadora Kongresów Polskich

Dr Bola: U osób niewidomych kora wzrokowa nasłuchuje dźwięków

08.07.2020
Ludzie to gatunek wzrokowy i spore obszary naszych mózgów zajmują się przetwarzaniem informacji płynącej ze zmysłu wzroku. Co jednak kora wzrokowa robi u osób, które nigdy nie widziały? Badania w tym zakresie prowadził dr Łukasz Bola w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IP UJ) wspólnie z międzynarodowym zespołem naukowców. Ich wyniki ukazały się właśnie w prestiżowym "Current Biology".
więcej o Dr Bola: U osób niewidomych kora wzrokowa nasłuchuje dźwięków

Srebrny medal Plus ratio quam vis dla francuskiego konsula generalnego

07.07.2020
We wtorek 7 lipca konsul generalny Francji Frédéric de Touchet w uznaniu za swoje zasługi otrzymał z rąk rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka srebrny medal Plus ratio quam vis. Najważniejsze uniwersyteckie odznaczenie zostało wręczone dyplomacie w murach Collegium Maius. W wydarzeniu wzięły udział władze rektorskie i dziekańskie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i władz miasta, a także osoby związane z kulturą i oświatą.
więcej o Srebrny medal Plus ratio quam vis dla francuskiego konsula generalnego
nagrody

Profesor Wiesław Roth laureatem nagrody im. Alexa F. Cronstedta

07.07.2020
Profesorowie Wiesław Roth z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jiří Čejka z Uniwersytetu Karola w Pradze otrzymali prestiżową nagrodę Alexa F. Cronstedta 2020 przyznawaną przez Federację Europejskich Towarzystw Zeolitowych. Badaczy wyróżniono za istotny wkład w podstawowe aspekty syntezy i zrozumienia dwuwymiarowych zeolitów oraz ich praktyczne wykorzystanie poprzez modyfikacje i manipulacje z wykorzystaniem nowych zeolitów i rozbudowanych struktur.
więcej o Profesor Wiesław Roth laureatem nagrody im. Alexa F. Cronstedta