Lista wiadomości

nagrody

Międzynarodowa nagroda dla naukowców z Instytutu Fizyki UJ

01.06.2021
Europejskie Towarzystwo Fizyczne ogłosiło wczoraj laureatów Nagrody Giuseppe i Vanna Cocconi 2021 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astrofizyki cząstek i kosmologii. Otrzymali ją badacze współpracujący przy eksperymencie BOREXINO. W badaniach biorą udział m.in. prof. Marcin Wójcik, dr hab. Grzegorz Zuzel, prof. UJ, dr Marcin Misiaszek i dr Anna Jany z Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ.
więcej o Międzynarodowa nagroda dla naukowców z Instytutu Fizyki UJ
Stanowisko KRASP ws. programu szczepień przeciw COVID-19

31.05.2021
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" wydały 22 maja stanowisko w sprawie intensyfikacji programu szczepień przeciw COVID-19, w którym apelują o intensyfikację i uelastycznienie programu szczepień.
więcej o Stanowisko KRASP ws. programu szczepień przeciw COVID-19
Rękopisy z Biblioteki Jagiellońskiej na krajowej Liście UNESCO

31.05.2021
Cztery rękopisy Fryderyka Chopina pochodzące ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej zostały wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", która zawiera obiekty dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski.
więcej o Rękopisy z Biblioteki Jagiellońskiej na krajowej Liście UNESCO
Grant NAWA na umiędzynarodowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego

31.05.2021
Projekt "ML2Mind: from machine learning to mind understanding" przygotowany przez interdyscyplinarny zespół naukowców z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ uzyskał finansowanie w konkursie Spinaker - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia, organizowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
więcej o Grant NAWA na umiędzynarodowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego
KRASP obraduje na Uniwersytecie Jagiellońskim

29.05.2021
Na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach od 28 do 29 maja odbyło się posiedzenie prezydium oraz zgromadzenie plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Gospodarzem spotkania był rektor UJ prof. Jacek Popiel, który pełni także funkcję wiceprzewodniczącego organizacji.
więcej o KRASP obraduje na Uniwersytecie Jagiellońskim