Lista wiadomości

mobilna

Uniwersytet Jagielloński powołał Radę Klimatyczną

28.05.2021
Rektor UJ prof. Jacek Popiel zdecydował o utworzeniu Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W skład nowo powołanego gremium weszło 25 przedstawicieli społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni, którzy będą wypracowywali rekomendacje i planowali działania związane z szeroko pojętą ekologią i ochroną klimatu.
więcej o Uniwersytet Jagielloński powołał Radę Klimatyczną
Profesor Jacek Purchla laureatem Nagrody im. Józefa Dietla
nagrody rada uczelni

Profesor Jacek Purchla laureatem Nagrody im. Józefa Dietla

28.05.2021
Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Purchla odebrał w czwartek Nagrodę im. Józefa Dietla. Decyzja kapituły zapadła jeszcze w lutym br., ale ze względu na pandemiczne ograniczenia zdecydowano o zmianie terminu gali, która do tej pory odbywała się 19 marca w dzień patrona miasta - św. Józefa. W uroczystości w sali Fontany Pałacu Krzysztofory uczestniczył rektor UJ prof. Jacek Popiel.
więcej o Profesor Jacek Purchla laureatem Nagrody im. Józefa Dietla
Każde miasto posiada swój mikrobiologiczny odcisk palca

27.05.2021
Międzynarodowe konsorcjum przedstawiło wyniki największego w historii badania mikrobiomu miejskiego. Projekt, w ramach którego zsekwencjonowano i przeanalizowano próbki pobrane w 60 miastach na całym świecie, zawiera kompleksową analizę i oznaczenie gatunkowe wszystkich zidentyfikowanych w próbkach drobnoustrojów. W badaniach uczestniczył dr hab. inż. Paweł Łabaj z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ).
więcej o Każde miasto posiada swój mikrobiologiczny odcisk palca
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy stracił ważnego darczyńcę

26.05.2021
Brytyjska sieć sklepów Tesco sprzedała swój biznes w Polsce. Wraz z nią działalność nad Wisłą zakończyła jej fundacja, która przez lata współpracowała z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USD) i każdego roku przekazywała placówce dochód z biegów charytatywnych.
więcej o Uniwersytecki Szpital Dziecięcy stracił ważnego darczyńcę
Uczone z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami konkursu NPRH

26.05.2021
"Georg Simmel: Pisma o religii" oraz "Edycja naukowa dzieł poetyckich Blozjusza Emiliusza Drakoncjusza i pomniejszych autorów z jego kręgu: przekład i opracowanie" to projekty zgłoszone przez badaczki z Wydziału Filozoficznego UJ i Wydziału Filologicznego UJ, które zostaną zrealizowane w konkursie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) w ramach modułu Uniwersalia 2.2.
więcej o Uczone z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami konkursu NPRH