Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

15.07.2024
Dr hab. Adam Kanigowski, prof. UJ z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem prestiżowej Nagrody European Mathematical Society (Europejskie Towarzystwo Matematyczne), która została mu wręczona podczas ceremonii otwarcia trwającego w dniach od 15 do 19 lipca IX Europejskiego Kongresu Matematycznego w Sewilli.
więcej o Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego
Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

15.07.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizują 3 projekty we współpracy z partnerami z Austrii oraz Czech dzięki finansowaniu zdobytemu w konkursie OPUS 26+LAP/Weave. Łącznie na realizację swoich badań otrzymają z Narodowego Centrum Nauki ponad 4,7 mln zł. OPUS to największy konkurs grantowy NCN, w którym wniosek może złożyć badacz na każdym etapie kariery naukowej - bez ograniczeń co do wieku, doświadczenia i tytułu lub stopnia naukowego.
więcej o Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

12.07.2024
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ jako pierwsi na świecie przedstawili opis molekularny syntazy pseudourydyny 3. Pokazali tym samym, w jaki sposób ten ludzki enzym rozpoznaje, wiąże i modyfikuje określone miejsca w transportujących RNA. Wyniki badań ukazały się w "Molecular Cell".
więcej o Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów
Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

12.07.2024
Geografowie z UJ wraz z partnerami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie oraz Uniwersytetu Vermontu (USA) wykazali, iż archiwalne mapy w połączeniu ze współczesnymi danymi satelitarnymi mogą stanowić kluczowe źródło informacji w identyfikacji obszarów cennych przyrodniczo. W ten sposób udało się określić położenie lasów w Karpatach, które w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę pod kątem planowanego poszerzania obszarów chronionych.
więcej o Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów
Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

12.07.2024
Royal Society of Edinburgh, najbardziej prestiżowe szkockie towarzystwo naukowe skupiające przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, ogłosiło listę przedsięwzięć naukowych, które otrzymają jego dofinansowanie w 2024 roku. Jedną z nagrodzonych osób jest prof. Grażyna Ewa Ptak z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, która wspólnie z dr. Chih-Jen Lin z Uniwersytetu Edynburskiego otrzymała grant w ramach konkursu RSE International Joint Projects.
więcej o Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh