Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Nasze enzymy chronią się same
osiągnięcie

Nasze enzymy chronią się same

09.02.2023
S-persulfidacja białek (P-SSH), uznawana za powszechną modyfikację potranslacyjną, występuje w warunkach podstawowych i często obserwuje się jej wzrost w warunkach stresowych. Jednak mechanizmy, dzięki którym białka są persulfidowane wewnątrz komórek, pozostają niejasne. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu, wykonane we współpracy z Grupą Badawczą Maxa Plancka w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, pokazują, jak ta niewielka modyfikacja chemiczna może być dokonana przez bezpośrednią reakcję enzymatyczną.
więcej o Nasze enzymy chronią się same
Tysiąc lat historii żydowskiej społeczności Krakowa w jednej książce

09.02.2023
Historia wielowiekowej obecności Żydów w Krakowie wreszcie doczekała się godnej publikacji. Na rynku księgarskim ukazała się książka "Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich", której autorami są pracownicy naukowi Instytutu Judaistyki UJ oraz Instytutu Historii UJ. Monumentalna i jednocześnie wciągająca opowieść wypełnia białą plamę w polskiej historiografii.
więcej o Tysiąc lat historii żydowskiej społeczności Krakowa w jednej książce
Poznaliśmy nazwiska laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
nagrody

Poznaliśmy nazwiska laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

08.02.2023
3 marca w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego zostanie wręczona Nagroda im. ks. Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. W tym roku za twórczość nagrodzona została historyczka Małgorzata Międzobrodzka, a za działalność społeczną - nauczycielka Agnieszka Mysakowska.
więcej o Poznaliśmy nazwiska laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
Książka literaturoznawcy z UJ nowością w serii Monografie FNP

08.02.2023
Książka Kacpra Kutrzeby "Kalekująca nowoczesność a literatura. Dialektyczne przygody u zarania polskiej modernizacji" to nowa pozycja, która ukazała się w serii wydawniczej Monografie FNP - prestiżowym cyklu oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.
więcej o Książka literaturoznawcy z UJ nowością w serii Monografie FNP
Bez zmian w kierownictwie Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej

08.02.2023
Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki zatwierdził nominację Marka Szwarczyńskiego na drugą kadencję na stanowisku dyrektora Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie (UKS). Kandydaturę tę wskazała komisja powołana do przeprowadzenia postępowania konkursowego, której posiedzenie odbyło się 17 stycznia br.
więcej o Bez zmian w kierownictwie Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej