Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Środowisko naukowe apeluje o wsparcie więźniów politycznych w Iranie

17.01.2023
Obrońcy praw człowieka szacują, że zagrożonych egzekucją - już skazanych bądź oczekujących na wyrok - jest w Iranie około 100 osób. Polscy iraniści apelują o przyłączanie się do akcji wsparcia więźniów skazanych za udział w protestach. Autorami petycji są pracownicy Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod listem otwartym, którego treść publikujemy poniżej, podpisali się przedstawiciele nauki zarówno z polskich, jak i zagranicznych szkół wyższych.
więcej o Środowisko naukowe apeluje o wsparcie więźniów politycznych w Iranie
Najmłodszy profesor w Polsce nagrodzony przez Pracodawców RP
nagrody

Najmłodszy profesor w Polsce nagrodzony przez Pracodawców RP

17.01.2023
Profesor Mateusz Hołda z Katedry Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum otrzymał Wektora 2022. Wyróżnienie to przyznano mu za ponadprzeciętne dokonania w świecie nauki i wyznaczenie własnej ścieżki rozwoju oraz za bycie najmłodszym w historii Polski naukowcem z tytułem profesora.
więcej o Najmłodszy profesor w Polsce nagrodzony przez Pracodawców RP
Uczeni ustalili, jakie czynniki wpływają na wielkość mózgu piskląt

13.01.2023
Zaangażowanie rodzicielskie wpływa na wielkość mózgu piskląt, jeszcze nim rozpoczną one interakcje z innymi osobnikami. To spore zaskoczenie. W dotychczasowych modelach za pierwszorzędne uznawano bowiem czynniki socjalne - ustalił międzynarodowy zespół naukowców z Krakowa, Konstancji i Zurichu. W badaniach uczestniczył m.in. dr hab. Szymon Drobniak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Uczeni ustalili, jakie czynniki wpływają na wielkość mózgu piskląt
Profesor Artur Gądek z UJ CM nowym konsultantem wojewódzkim

13.01.2023
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał dr. hab. Artura Gądka, prof. UJ - kierownika Kliniki Ortopedii i Fizjoterapii UJ CM i pełnomocnika dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. klinicznych i współpracy międzywydziałowej - na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
więcej o Profesor Artur Gądek z UJ CM nowym konsultantem wojewódzkim
Przełomowe badania nad strukturą białkowego kompleksu Elongator

12.01.2023
W najnowszej pracy naukowej badaczy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) opisano pierwszą, wysokorozdzielczą strukturę Elongatora uzyskaną przy pomocy kriomikroskopii elektronowej (cryo-EM), która rzuca światło na rolę podkompleksu Elp456. Wyniki badań zostały opublikowane w tym tygodniu w międzynarodowym czasopiśmie "Nucleic Acids Research" jako artykuł przełomowy.
więcej o Przełomowe badania nad strukturą białkowego kompleksu Elongator