Wyniki sortowane według etykiety: uroczystość

Od niewielkiej pracowni do międzynarodowego ośrodka badawczego

Od niewielkiej pracowni do międzynarodowego ośrodka badawczego

17.05.2023
17 maja Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął obchody 120-lecia istnienia psychologii jako dyscypliny naukowej na najstarszej polskiej uczelni. Z tej okazji rektor UJ prof. Jacek Popiel dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Władysława Heinricha, założyciela pionierskiej Pracowni Psychologii Doświadczalnej. W gmachu Instytutu otwarto także wystawę poświęconą historii psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Od niewielkiej pracowni do międzynarodowego ośrodka badawczego
Przez środek Krakowa biegnie południk zerowy

Przez środek Krakowa biegnie południk zerowy

12.05.2023
12 maja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Mikołaja Kopernika w Krakowie odsłonięto instalację, która w formie materialnej odtwarza przebieg południka krakowskiego – jednego z najstarszych na świecie południków zerowych, fundamentalnych i bazowych. Odbyło się to w trakcie obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kilka dni przed inauguracją krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
więcej o Przez środek Krakowa biegnie południk zerowy
Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce
uroczystość rada uczelni senat

Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce

12.05.2023
Uniwersytet Jagielloński - najstarsza uczelnia w Polsce, działająca nieprzerwanie w Krakowie od ponad sześciu wieków, obchodzi dzisiaj swoje święto, ustanowione na pamiątkę podpisania przez króla Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku aktu fundacyjnego krakowskiego Studium Generale. Data ta stanowi nie tylko początek działalności współczesnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także rozpoczyna historię całego szkolnictwa wyższego w Polsce.
więcej o Święto UJ. 659. rocznica założenia pierwszego uniwersytetu w Polsce
Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja

Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja

03.05.2023
Od dekady w krakowskie obchody święta Konstytucji 3 Maja wpisuje się uroczystość upamiętniająca reformatora Akademii Krakowskiej i jej późniejszego rektora oraz współtwórcę Konstytucji 3 Maja - Hugona Kołłątaja. Dziś pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze najstarszej polskiej uczelni na czele z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem złożyły kwiaty.
więcej o Kwiaty pod pomnikiem jednego z współautorów Konstytucji 3 Maja
Profesor Horst Kisch doktorem <span lang="la">honoris causa</span> UJ

Profesor Horst Kisch doktorem honoris causa UJ

14.04.2023
Wybitny chemik, należący do światowej czołówki badaczy w obszarze fotokatalizy, autor prac, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie został uhonorowany najwyższą godnością przyznawaną przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nadanie tytułu odbyło się 14 kwietnia w auli Collegium Maius podczas uroczystości, której przewodniczył prorektor UJ prof. Piotr Kuśtrowski.
więcej o Profesor Horst Kisch doktorem honoris causa UJ