Wyniki sortowane według etykiety: osiągnięcie

Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ

Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ

23.09.2021
Przełomowe badania prowadzone przez naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Jonathana Heddle'a z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ doprowadziły do opracowania nanokapsułki – białkowej "nanoklatki", dzięki której możliwe jest dostarczanie ładunków molekularnych do komórek. Klatka jest strukturą podobną w swej budowie do białkowej otoczki wirusa. Nie posiada jednak materiału genetycznego, zatem w jej pustym wnętrzu naukowcy umieścili białko i dostarczyli je do komórki.
więcej o Nanokapsułka dostarczy lek wprost do komórki. Badania naukowców z MCB UJ
Studentka UJ laureatką  programu "Nowe technologie dla dziewczyn"
osiągnięcie

Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"

21.09.2021
Aneta Kaczyńska - studentka Wydziału Matematyki i Informatyki UJ została laureatką programu stypendialnego dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami, który realizowany jest przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i firmę INTEL. W ramach 7. edycji programu "Nowe technologie dla dziewczyn" przyznano 25 stypendiów. Laureatki - maturzystki i studentki kierunków informatycznych wybrane spośród ponad 800 kandydatek, otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe.
więcej o Studentka UJ laureatką programu "Nowe technologie dla dziewczyn"

20.09.2021
Badacze z UJ pracujący pod kierownictwem prof. Pawła Moskala oraz prof. Ewy Stępień wraz z naukowcami z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opublikowali wyniki badań nad algorytmami rekonstrukcji obrazu dla unikatowego tomografu PET, który zbudowany został na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Są one kolejnym krokiem w kierunku wprowadzenia do szpitali tomografów pozwalających na jednoczasowe obrazowanie całego ciała pacjenta.
więcej o Badacze z WFAIS UJ przybliżają wprowadzenie do szpitali nowego rodzaju tomografu
Kolejni naukowcy z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 5

Kolejni naukowcy z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 5

17.09.2021
Ośmioro naukowców z UJ zrealizuje swoje projekty badawcze dzięki wsparciu otrzymanemu z Narodowego Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu Miniatura 5, którego drugą listę laureatów właśnie opublikowano. Łącznie trafi do nich ponad 260 tys. zł, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie badań wstępnych i pilotażowych, a także opłacenie kwerendy i wyjazdu konsultacyjnego.
więcej o Kolejni naukowcy z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 5
Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią

Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią

03.09.2021
2 września zostały opublikowane wyniki rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings 2022. Uniwersytet Jagielloński utrzymał pozycję z poprzedniego roku, kiedy awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600, uzyskując ponownie najlepszy wynik spośród 23 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia.
więcej o Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią