Wyniki sortowane według etykiety: osiągnięcie

UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa

UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa

03.04.2023
Komisja Europejska udostępniła dane, z których wynika, że Uniwersytet Jagielloński jest, obok Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, liderem wśród polskich beneficjentów programu Horyzont Europa. Na 31 prowadzonych projektów (z czego 8 to koordynacje) UJ otrzymał prawie 15,7 mln euro. Umowy grantowe w ramach programu podpisało dotychczas 356 podmiotów z Polski, które realizują 553 projekty za łączną kwotę 257,46 mln euro.
więcej o UJ jednym z polskich liderów programu Horyzont Europa
Polscy naukowcy nauczyli AI rozwiązywać złożone problemy

Polscy naukowcy nauczyli AI rozwiązywać złożone problemy

31.03.2023
Zespół polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także ośrodka IDEAS NCBR i Instytutu Matematycznego PAN stworzył algorytm, który pomoże sztucznej inteligencji samodzielnie konstruować kolejne kroki do rozwiązywania złożonych problemów. Dzięki temu możliwe będzie np. budowanie robotów, które lepiej radzą sobie z wykonywaniem skomplikowanych zadań.
więcej o Polscy naukowcy nauczyli AI rozwiązywać złożone problemy
Kilkudziesięciu studentów UJ ze stypendiami za znaczące osiągnięcia

Kilkudziesięciu studentów UJ ze stypendiami za znaczące osiągnięcia

31.03.2023
Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2022/2023 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Najwięcej laureatów studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tysięcy złotych.
więcej o Kilkudziesięciu studentów UJ ze stypendiami za znaczące osiągnięcia
Prawie 1,5 mln zł na kształcenie doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prawie 1,5 mln zł na kształcenie doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego

30.03.2023
Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło 4. edycję konkursu PRELUDIUM BIS na stypendia doktoranckie, projekty badawcze i staże zagraniczne realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich. Wśród laureatów znaleźli się pracownicy naukowi 3 wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Prawa i Administracji, Filozoficznego oraz Matematyki i Informatyki.
więcej o Prawie 1,5 mln zł na kształcenie doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Jagielloński ponownie liderem w zgłoszeniach do EPO

Uniwersytet Jagielloński ponownie liderem w zgłoszeniach do EPO

29.03.2023
Uniwersytet Jagielloński powrócił na pierwsze miejsce w rankingu polskich instytucji zgłaszających najwięcej aplikacji do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 2022 roku liczba wniosków z Polski wzrosła o 17,8%, przy czym wśród 10 najaktywniejszych polskich podmiotów zgłaszających patenty aż 9 to uczelnie lub instytuty badawcze.
więcej o Uniwersytet Jagielloński ponownie liderem w zgłoszeniach do EPO