Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Monografia dr Ewy Kopczyńskiej wyróżniona w konkursie SAS PTS
nagrody mobilna

Monografia dr Ewy Kopczyńskiej wyróżniona w konkursie SAS PTS

20.01.2022
Jury konkursu Sekcji Antropologii Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego przyznało nagrody za najlepsze badania antropologiczne w roku 2021. Wyróżnienie w nim przyznano dr Ewie Kopczyńskiej z Instytutu Socjologii UJ (IS UJ) za monografię "Jedzenie i inne rzeczy. Antropologia zmiany w systemach żywnościowych". która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Monografia dr Ewy Kopczyńskiej wyróżniona w konkursie SAS PTS
Wybrano laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

Wybrano laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021

19.01.2022
19 stycznia br. odbyło się doroczne posiedzenie kapituły Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, której przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. Jej członkowie dokonali wyboru laureatów za 2021 rok spośród kandydatów nominowanych wcześniej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Nazwiska osób nagrodzonych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.
więcej o Wybrano laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2021
Europejskie wyróżnienie dla UJ w zakresie równouprawnienia płci

Europejskie wyróżnienie dla UJ w zakresie równouprawnienia płci

19.01.2022
Dyrekcja Generalna Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej w przewodniku "Horizon Europe Guidance on Gender Equality Plans", dotyczącym planów równości płci na uczelniach, wyróżniła Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ (DB UJ) za podejmowanie działań w zakresie równości płci.
więcej o Europejskie wyróżnienie dla UJ w zakresie równouprawnienia płci
Profesor Stanisław Kistryn wiceprzewodniczącym RGNiSW

Profesor Stanisław Kistryn wiceprzewodniczącym RGNiSW

14.01.2022
Były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Kistryn został wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przewodniczącego tego gremium wybrano prof. Marcina Pałysa, byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei drugą wiceprzewodniczącą została prof. Grażyna Borkowska z Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
więcej o Profesor Stanisław Kistryn wiceprzewodniczącym RGNiSW
Naukowcy z UJ opracowują programowalne klatki białkowe

Naukowcy z UJ opracowują programowalne klatki białkowe

13.01.2022
Ze względu na pandemię COVID-19 środowisko naukowe przekonało się aż nazbyt dobrze o potencjalnych właściwościach nanoklatek białkowych. Wirusy takie jak SARS-CoV-2 posiadają powłokę białkową, która otacza materiał genetyczny, chroniąc go w czasie transportu pomiędzy komórkami. Zespół badaczy z Laboratorium Bionanonauki i Biochemii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ wykazał, że klatki mogą być wykorzystywane do transportowania rozmaitych białek fluorescencyjnych.
więcej o Naukowcy z UJ opracowują programowalne klatki białkowe