Wyniki sortowane według etykiety: uroczystość

Lista wiadomości

44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ

44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ

07.05.2021
Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Stanisław Sroka złożył dzisiaj kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym Stanisława Pyjasa (1953-1977), studenta polonistyki i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o 44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2021
230 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W pracach nad tworzeniem dokumentu kluczową rolę odegrał Hugo Kołłątaj – reformator Akademii Krakowskiej i późniejszy rektor uczelni. W rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia kwiaty pod pomnikiem Kołłątaja złożyli, reprezentujący społeczność akademicką UJ – rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ prof. Dorota Malec.
więcej o Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów

Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów

20.04.2021
Poznałem profesora Jana Michalika w 1975 roku, gdy jako student III roku polonistyki miałem zaszczyt uczestniczyć w jego wykładach. Gdyby nie on, to być może nie byłoby mnie w uniwersytecie. Ten moment, kiedy jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego mam możliwość odnawiać po 50 latach doktorat profesora Michalika, jest dla mnie niezwykle wzruszający - powiedział prof. Jacek Popiel podczas uroczystości, która we wtorek odbyła się w auli Collegium Novum.
więcej o Odnowienie doktoratu jednego z najwybitniejszych teatrologów
76. rocznica inauguracji pierwszego powojennego roku akademickiego w UJ

76. rocznica inauguracji pierwszego powojennego roku akademickiego w UJ

19.03.2021
19 marca 1945 roku w auli Collegium Novum UJ odbyła się pierwsza po zakończeniu okupacji hitlerowskiej inauguracja roku akademickiego. W 76. rocznicę tego wydarzenia złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną na drugim piętrze tegoż gmachu.
więcej o 76. rocznica inauguracji pierwszego powojennego roku akademickiego w UJ

25.01.2021
- Obowiązkiem środowiska akademickiego jest przekazywanie kolejnym pokoleniom autentycznych świadectw o tragicznych wydarzeniach. Nasza misja ma znaczenie tym donioślejsze, że krąg bezpośrednich, naocznych świadków Zagłady kurczy się z roku na rok. Stajemy się w ten sposób strażnikami pamięci, którzy muszą ją pielęgnować dla przyszłych pokoleń – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel w nagraniu, które otwiera sesję poświęconą pamięci ofiar i ocalałym z Holokaustu.
więcej o Uniwersytet Jagielloński upamiętnia rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau