Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wsparcie Ukrainy

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pytania w sprawach dydaktycznych, w szczególności: rekrutacji oraz przenoszenia się przez obywateli Ukrainy na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim należy kierować na adres welcome@uj.edu.pl lub pod numery telefonu:

  • +(48) 12 663 26 63,
  • +(48) 12 663 26 60.

Informacja w sprawie kursów języka polskiego - tel. 12 663 29 29.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zachęcamy do finansowego wsparcia działań pomocowych, które Uniwersytet Jagielloński kieruje do studentów i doktorantów poszkodowanych wskutek agresji na Ukrainę.

Numery kont do wpłat:

PL 11 1240 4722 1111 0000 4859 1533
z dopiskiem: Ukraina – z przeznaczeniem na doraźną pomoc

PL 36 1240 4722 1111 0000 4855 9849
z dopiskiem: Ukraina – z przeznaczeniem na stypendia

Odbiorca: Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków

Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia działań UJ przez Darczyńców
stypendia.uj.edu.pl/wlasne-fundusze/zostan-darczynca.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Psychologii UJ szkoli, jak pomagać uchodźcom z Ukrainy

Instytut Psychologii UJ szkoli, jak pomagać uchodźcom z Ukrainy

Warsztaty dla wolontariuszy z polskimi i zagranicznymi ekspertkami to propozycja Instytutu Psychologii UJ (IP UJ) dla wszystkich, którzy chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy. - Widzimy, jak wiele osób chce zaangażować się w pomoc. Dlatego wykorzystujemy nowoczesną wiedzę psychologiczną, aby uczyć i podpowiadać, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób - wyjaśnia dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, prof. UJ, zastępca dyrektora IP UJ.

Odkąd Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, do Polski uciekło ponad 3 miliony obywateli zaatakowanego kraju. W samym Krakowie ich liczbę szacuje się na ok. 180 tysięcy. Polacy od samego początku ruszyli z akcjami pomocowymi. Gdy zapał już opadł, tym bardziej istnieje ogromne zapotrzebowanie, aby pomoc systematyzować i profesjonalizować.

- Jesteśmy przede wszystkimi jednostką badawczą i dydaktyczną. Od samego początku prowadzimy Punkt wsparcia ofiarom rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Instytut kształci też przyszłych psychologów praktyków. Stąd idea, aby przygotowywać rzetelnie osoby wolontariackie do pracy, która ich czeka. Entuzjazm jest bardzo ważny, ale nie zawsze wystarcza, gdy musimy działać na dłuższą metę - przekonuje dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, prof. UJ.

Wszystkimi inicjatywami IP UJ opiekuje się specjalny zespół, którym kierują 2 wybitne specjalistki – dr hab. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz, prof. oraz dr hab. Bernadetta Izydorczyk, prof. UJ, konsultant krajowa w dziedzinie psychologii klinicznej.

Dzieci, szczególna grupa uchodźcza

Uchodźcy z Ukrainy to bardzo zróżnicowana grupa, gdyż wojna dotknęła wszystkie klasy społeczne. O ile każdemu należy zapewnić dach nad głową i wsparcie materialne, to dalsza pomoc musi być już znacznie bardziej wyspecjalizowana. Szczególną grupą uchodźczą są dzieci, dla których doświadczenie wojny jest szczególnie traumatyczne. - To z myślą o nich przeprowadzony zostanie cykl bezpłatnych warsztatów, którymi opiekują się dr Joanna Kłosowska i dr Ilona Kotlewska-Waś, a poprowadzą je znakomite specjalistki. Jeszcze w maju zapraszamy wolontariuszy na zajęcia "Metody wsparcia dzieci w regulowaniu emocji", "Praca z dzieckiem z doświadczeniem traumy" oraz "Jak prowadzić z dziećmi rozmowy o śmierci bliskiej osoby?" - wyjaśnia dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, prof. UJ.

Innowacyjne warsztaty psychologiczne z dr. Ronym Bergerem

W połowie maja Instytut Psychologii UJ będzie gościł dr. Rony’ego Bergera z Center for Compassioante Mindful Education (Uniwersytet w Tel Awiwie). - Dr Berger jest starszym psychologiem klinicznym, uznanym na arenie międzynarodowej ekspertem w zakresie przygotowania psychologicznego do następstw terroryzmu i innych poważnych katastrof, a także redukcji uprzedzeń wśród grup etnicznych pozostających w konflikcie. Bardzo cieszymy się, że będziemy gościć zapowiada dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, prof. UJ.

Dr Rony Berger współpracował m.in. z prof. Philipem Zimbardo oraz organizacjami, w tym m.in. FEMA, Czerwony Krzyż, CDC, DMHAS, WHO, UNICEF, UNHCR, EU i UNOCA oraz kierował delegacjami humanitarnymi w następstwie konfliktów etnicznych i terroryzmu w Izraelu, Palestynie, Sri Lance, Tajlandii, Tanzanii i Kongo. W Krakowie przeprowadzi 2 bezpłatne warsztaty - dwudniowe dla profesjonalistek zawodowo zajmujących się pomocą i opieką zdrowotną oraz jednodniowe dla wolontariuszy. Oba odbędą się w języku angielskim.

Podczas warsztatów dla profesjonalistów "Zdrowie psychiczne w czasach wojny: tworzenie wysp zdrowia psychicznego" (19-20 maja) omówione zostaną m.in. innowacyjne strategie postępowania z uchodźcami wojennymi doświadczającymi ostrych i posttraumatycznych objawów oraz szkolny program pomocy dzieciom-uchodźcom wojennym.

IP UJ zaprasza wolontariuszy na warsztaty "Wsparcie psychologiczne w czasach wojny" (12 maja), w trakcie których dr R. Berger przedstawi potencjalne interwencje mające na celu wzmocnienie pozycji oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego uchodźcom wojennym. Uczestnicy poznają też narzędzia zapobiegające wtórnej traumatyzacji i wypaleniu.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji, w tym formularze rejestracyjne, można znaleźć na stronie psychologia.uj.edu.pl.

Polecamy również
Wsparcie dla Ukrainy – zbiórka dla Ostroga
Wsparcie dla Ukrainy – zbiórka dla Ostroga
FNP organizuje trzeci konkurs na polsko-ukraińskie projekty naukowe
FNP organizuje trzeci konkurs na polsko-ukraińskie projekty naukowe
Program grantowy dla naukowców z Ukrainy "<span lang="en">Freedom starts with your mind</span>"
Program grantowy dla naukowców z Ukrainy "Freedom starts with your mind"
Program rezydencyjny dla młodych Ukrainek i Ukraińców
Program rezydencyjny dla młodych Ukrainek i Ukraińców

Widok zawartości stron Widok zawartości stron