40,5 mln zł na badania w konkursach Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki (NCN) przyznało granty na badania podstawowe doświadczonym naukowcom oraz uczonym planującym utworzenie zespołu badawczego. Na listach rankingowych konkursów Maestro 11 i Sonata Bis 9 znalazło się 16 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy na realizację swoich projektów otrzymają 40 512 678 złotych.

Jak poinformowało NCN, w rozstrzygniętych właśnie konkursach Maestro 11 i Sonata Bis 9 złożono łącznie 468 wniosków, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali 90 projektów. Współczynnik sukcesu wyniósł w nich odpowiednio niemal 19 proc. i 18 proc.

W konkursie Maestro wnioski mogli składać doświadczeni naukowcy, planujący pionierskie badania, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Aby zostać kierownikiem projektu, należy wykazać się publikacjami w uznanych czasopismach naukowych, posiadać doświadczenie w kierowaniu innymi badaniami sfinansowanymi na drodze konkursowej, a także aktywnie uczestniczyć w życiu środowiska, np. zasiadając w komitetach naukowych międzynarodowych konferencji czy przynależąc do międzynarodowych stowarzyszeń. W 11. edycji konkursu finansowanie otrzyma 4 badaczy z UJ. Łącznie na realizację ich projektów zostanie przeznaczone ponad 14 mln zł:

Sonata Bis jest skierowana do osób posiadających przynajmniej stopień naukowy doktora uzyskany w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Celem konkursu jest powołanie nowego zespołu badawczego, w którym poza kierownikiem projektu nie może być osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy. Badacz występujący z wnioskiem musiał wykazać od 1 do 10 prac naukowych opublikowanych w ciągu ostatnich 10 lat, spośród których załączy do wniosku od 1 do 3 najważniejszych. Projekty, które będą realizowane w ramach Sonaty Bis, mogą trwać 36, 48 albo 60 miesięcy. Finansowanie o łącznej wartości ponad 26,4 mln zł otrzyma 12 uniwersyteckich naukowców:

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"