Ogród Botaniczny UJ ponownie otwarty dla zwiedzających [FOTO]

Od wtorku chętni znów mogą zwiedzać Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika. W czasie podziwiania roślin będzie trzeba jednak przestrzegać powszechnie znanych nam już zasad sanitarnych.

Ogród Botaniczny UJ jest otwarty w dni robocze w godzinach 12.00-18.00, a w soboty, niedziele i inne dni świąteczne - 10.00-18.00, przy czym bilety można nabyć w kasie do godz. 17.00. Jednorazowo może w nim przebywać do 500 osób. Wszyscy zobowiązani są do ścisłego przestrzegania przepisów prawa określających zasady postępowania w czasie trwania epidemii, w tym zachowania dystansu i używania masek ochronnych. Ze zwiedzania wyłączone pozostają szklarnie oraz muzeum. Ogród w najbliższym czasie nie będzie prowadzić sprzedaży roślin. Możliwa będzie za to organizacja sesji zdjęciowych i filmowych.

Na przełomie maja i czerwca w Ogrodzie Botanicznym kwitnie najwięcej roślin. Obecnie podziwiać można m.in. kosaćce, zwane również irysami, chabry miękkowłose, azalie, różaneczniki, czosnek niedźwiedzi czy wiechlinę alpejską - trawę zasiedlającą wyższe położenia Sudetów i Karpat. Warte odnotowania są też orliki, których kwiaty mają bardzo charakterystyczną sylwetkę dzięki długim ostrogom, wystającym spomiędzy działek. Są rozmaicie zabarwione - od białych, poprzez żółte, czerwone do niebieskich i granatowych. Wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Kolejną ciekawostką jest glicynia chińska. To pnącze z rodziny bobowatych w okresie kwitnienia wyróżnia się dużymi, niebieskofioletowymi kwiatami zebranymi w długie zwisające grona. Roślina pochodzi z Chin, ale ze względu na walory dekoracyjne jest uprawiana w wielu częściach świata.

Poniżej publikujemy aktualne zdjęcia uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego. To tylko parę z wielu powodów, dla których właśnie teraz warto odwiedzić to miejsce.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum