Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu Perspektyw 2020

Dziś opublikowane zostały wyniki 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Uniwersytet Jagielloński uzyskał stuprocentowy wskaźnik rankingowy i zajął pierwsze miejsce. Na podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska. Przed południem w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której wręczono dyplomy.

Przygotowanie tegorocznego rankingu wymagało od kapituły i analityków z "Perspektyw" szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" z 20 lipca 2018 roku. Wyzwań było kilka. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Ranking uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: prestiż (12 proc.), absolwenci na rynku pracy (12 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (28 proc.), warunki kształcenia (10 proc.), innowacyjność (8 proc.) i umiędzynarodowienie (15 proc.). Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

- Nasz ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Od pierwszych edycji rankingu walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. W tegorocznym zestawieniu UJ osiągnął stuprocentowy wskaźnik rankingowy. Drugi UW traci do lidera 4,4 proc. Trzecia jest Politechnika Warszawska z wynikiem 78,90 proc. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Wrocławski i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Tradycyjnie ogłoszono również ranking studiów, obejmujący 70 głównych kierunków. To najważniejsza część badania z punktu widzenia kandydatów na studia. Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w 14 przypadkach: administracja, analityka medyczna, archeologia, biologia, biotechnologia (mgr), chemia, dietetyka, farmacja, kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne. Bardzo wysoko oceniono również filozofię, historię, kulturoznawstwo, dziennikarstwo i komunikację, politologię, psychologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, prawo, astronomię, fizykę, matematykę i geologię (2. miejsce) oraz filologię polską, ekonomię, informatykę (mgr), geografię i ochronę środowiska (3. miejsce).

- Najważniejszą rzeczą jest nasza przyszłość i wygląda na to, że będzie trudna. Mam to szczęście w nieszczęściu, że po dwóch kadencjach kończę urzędowanie, jak wielu rektorów w całym kraju. 1 września rektorzy elekci rozpoczną pracę w czasach, gdy sytuacja epidemiologiczna jest niewyjaśniona i bardzo trudna. Poziom zakażeń w Polsce jest niezmienny, dlatego ich odpowiedzialność będzie ogromna. Nie mamy szczepionki na COVID-19 i zdaniem specjalistów nie będziemy jej mieć przez najbliższe 2 lata. Musimy nauczyć się żyć z wirusem, mając świadomość zagrożeń. Dziś w przestrzeni publicznej można usłyszeć nieodpowiedzialne wypowiedzi ludzi, którzy o mówią o schyłku pandemii i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tych słów. Życzę władzom wszystkich uczelni zdrowia własnego, ale też dużej wytrwałości i zdrowego rozsądku - powiedział podczas gali rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie perspektywy.pl.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO