Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

12.04.2024
Od wielu lat dyrekcja i pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego starają się o montaż ekranów dźwiękoszczelnych wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. Podejmowane w tym zakresie inicjatywy, również w ramach Budżetu Obywatelskiego, nie odniosły zamierzonych celów. Dlatego teraz postanowili zwrócić się do wszystkich miłośników tego niezwykłego miejsca do dalszych działań w tej kwestii.
więcej o Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?
W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

12.04.2024
Jagielloński-PET (J-PET) to pierwszy na świecie pozytronowy tomograf emisyjny działający w oparciu o scyntylatory plastikowe. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane przez prof. Pawła Moskala oraz jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wykorzystuje innowacyjne materiały polimerowe do budowy detektorów, co znacząco obniża koszty produkcji, a przez to zwiększa dostępność badań PET dla pacjentów.
więcej o W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu
Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

11.04.2024
Prof. Mateusz Borowski z Katedry Performatyki Wydziału Polonistyki UJ został laureatem programu Fulbright Slavic Award 2024-25, w ramach którego poprowadzi zajęcia dydaktyczne w Stanach Zjednoczonych na University of Illinois (UIC). Ponadto aż 15 studentek i studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie roczny staż w jednym z czterech renomowanych amerykańskich ośrodków badawczych w Austin, Charlottesville, Chicago i Oklahoma City dzięki wsparciu otrzymanemu z programu BioLAB.
więcej o Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta
Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię

11.04.2024
Nadchodzi nadzieja dla mężczyzn cierpiących z powodu braku kontroli nad pęcherzem moczowym. W środę 10 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU) prof. Piotr Chłosta wraz z zespołem wykonał zabieg wszczepienia, opartego w pełni na elektronice, hydraulicznego zwieracza cewki moczowej. To pierwsza tego typu operacja w Polsce i zaledwie druga w Europie. Wykonano ją w ramach trwającego badania klinicznego.
więcej o Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię
Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ

10.04.2024
Uczestnicy Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim mają szansę wygrać indeks najstarszej polskiej uczelni jeszcze przed zdaniem egzaminu dojrzałości. W tym roku udało się to 50 uczniom, którzy 1 października rozpoczną studia na wybranym przez siebie kierunku studiów. Z testem historycznym najlepiej poradzili sobie Mikołaj Ryszka i Marek Szczerba, zajmując ex aequo 1. miejsce.
więcej o Maturzyści z Mielca i Tarnowa zwycięzcami Konkursu Wiedzy o UJ