Prof. Piotr Laidler odznaczony Medalem Honoris Gratia

08.04.2024
18 marca 2024 roku prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski nadał odznakę Honoris Gratia prezesowi Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotrowi Laidlerowi. Uroczystość nadania odbyła się w Sali Posiedzeń Rady Miejskiej Krakowa. Odznaka Honoris Gratia została ustanowiona Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego z dnia 17 września 2005 r. Nadawana jest instytucjom, stowarzyszeniom, organizacjom i osobom zasłużonym dla społeczności Krakowa.
więcej o Prof. Piotr Laidler odznaczony Medalem Honoris Gratia
Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika

08.04.2024
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wykazali, że jeden z polimerów działa jako skuteczny inhibitor wirusa Zika. Ich praca ukazała się właśnie w "Polymers for Advanced Technologies", recenzowanym czasopiśmie naukowym wydawanym od 1990 roku przez amerykańskie wydawnictwo John Wiley & Sons.
więcej o Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika
Profesor Guzik w zespole doradczym ds. promocji nauki za granicą

08.04.2024
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołano zespół doradczy do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą. W kilkunastoosobowym gremium zasiądzie m.in. dr hab. Bartłomiej Guzik, prof. UJ z Wydziału Lekarskiego UJ CM, pełnomocnik prorektora UJ ds. Collegium Medicum ds. pomocy humanitarnej.
więcej o Profesor Guzik w zespole doradczym ds. promocji nauki za granicą
Grant na badania nad nowatorskimi metodami leczenia raka trzustki

05.04.2024
Dr Marcin Piejko z Wydziału Lekarskiego UJ CM pokieruje interdyscyplinarnym zespołem, który ma wykazać, czy terapie CAR-T mogą pomagać w leczeniu nowotworów litych, w tym raka trzustki. Badania mają przyczynić się do lepszego poznania patomechanizmów tej choroby, skuteczniejszej diagnostyki i leczenia, by poprawić opiekę nad pacjentami i coraz efektywniej odpowiadać na tę niezaspokojoną dotychczas potrzebę medyczną.
więcej o Grant na badania nad nowatorskimi metodami leczenia raka trzustki
Odznaczenia państwowe dla znamienitych nauczycieli akademickich

05.04.2024
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa. Wśród uhonorowanych znalazło się kilkunastu naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ordery i odznaczenia wręczył zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik podczas uroczystości, która została zorganizowana 4 kwietnia w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
więcej o Odznaczenia państwowe dla znamienitych nauczycieli akademickich