13.05.2024
Zabiegi w asyście robota chirurgicznego u dzieci, zajęcia dla studentów kierunków medycznych i działalność naukowa - to plany Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), które rozpoczyna działalność w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (USDK). Dotychczas żaden szpital w Polsce nie posiadał systemu robotycznego przeznaczonego do zabiegów u dzieci. Są one wykorzystywane na świecie w pediatrii od blisko 20 lat, jednak w Europie zabiegi w asyście robota u dzieci wykonuje zaledwie kilka ośrodków we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Włoszech.
więcej o Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce
UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

13.05.2024
Uniwersytet Jagielloński został najwyżej sklasyfikowany z polskich uczelni w rankingu The Center for World University Rankings 2024 (CWUR). Tuż za najstarszą polską uczelnią znalazł się Uniwersytet Warszawski i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na czele zestawienia niezmiennie pozostaje Uniwersytet Harvarda.
więcej o UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR
Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

13.05.2024
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 32. przyznała stu młodym badaczom i badaczkom, którzy nie ukończyli 30. roku życia, prestiżowe stypendia w ramach programu START. Każdy laureat i laureatka otrzyma 30 tys. zł, które może przeznaczyć na dowolny cel. Na liście znalazło się 11 osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwie badaczki z tej grupy, których osiągnięcia zostały ocenione jako wybitne, otrzymały wyróżnienia, a ich stypendia zostaną podwyższone do kwoty 38 tys. zł.
więcej o Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

10.05.2024
- Powracamy dzisiaj do wydarzeń z 12 maja 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki zadecydował o powołaniu w Krakowie Studium Generale. Władca zdawał sobie w pełni sprawę z faktu, że przyszłość państwa polskiego musi być oparta na ludziach wykształconych - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając uroczyste posiedzenie Senatu zwołane z okazji Święta UJ. Gościem honorowym uroczystości był prof. Adam Strzembosz - wybitny prawnik i autorytet, któremu wręczony został złoty medal "Plus Ratio Quam Vis".
więcej o 660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce
Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

10.05.2024
Innowacyjne projekty 3 kół naukowych działających na Wydziale Lekarskim UJ CM i Wydziale Farmaceutycznym UJ CM zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach 4. konkursu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
więcej o Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM