Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20200708

Spotkanie z cyklu "Wyszukaj Klasyka" - Roman Ingarden

Data: 08.07.2020
Czas rozpoczęcia: 18.00
Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO
Spotkanie z cyklu "Wyszukaj Klasyka" - Roman Ingarden

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci czołowego polskiego filozofa. Podczas spotkania postaramy się zbliżyć do "fenomenu Ingardena jako filozofa i jako nieprzeciętnej osobowości na tle czasów, w których żył.

Bohaterem kolejnego wirtualnego spotkania w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka” będzie wybitny polski filozof, fenomenolog, jeden z najtęższych umysłów w Polsce XX wieku, ale prywatnie także fotograf, pianista, skrzypek - Roman Ingarden.

 

Transmisja ze spotkania w Collegium Novum UJ odbędzie się w środę 8 lipca o godz. 18.00 na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

W spotkaniu wezmą udział: prof. Karol Tarnowski (filozof, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz prof. Krzysztof Ingarden (architekt, wykładowca akademicki, członek Polskiej Akademii Umiejętności), a poprowadzi je Marcin Wilk (dziennikarz, kurator programów literackich, autor bloga książkowego "Wyliczanka").

Roman Ingarden urodził się w 1893 roku w Krakowie. Studia w niemieckiej Getyndze i Fryburgu Bryzgowijskim przyniosły mu okazję do poznania Edmunda Husserla, który stał się jego intelektualnym przewodnikiem i którego fenomenologiczną myśl rozwijał i interpretował przez całe życie, wprowadzając w nie własną, autorską perspektywę. Przed wojną nauczał i wykładał w Lublinie, Warszawie, Toruniu i Lwowie, w którym spędził okupację. Po 1945 roku jak wielu polskich pisarzy i uczonych trafił ponownie do Krakowa, gdzie związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim. Odsunięcie od pracy dydaktycznej w latach 50. zrekompensował sobie m.in. intensywnym rozwijaniem pasji fotograficznej, której wybrane efekty można teraz poznać bliżej na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Opublikował łącznie ponad 200 prac po polsku i niemiecku, w tym swoje najważniejsze dzieło Spór o istnienie świata. Wcześniej pod wielkim wrażeniem myśli i osoby Ingardena pozostawał m.in. Witkacy, który poświęcił mu znany portret, zaś w powojennym kręgu uczniów i uczennic oraz przyjaciół i przyjaciółek znajdowali się również m.in. Halina Poświatowska, Józef Tischner i Karol Wojtyła.

"Wyszukaj Klasyka" to cykl wirtualnych rozmów o mniej lub bardziej zapomnianych, nietuzinkowych postaciach polskiej literatury XIX- i XX-wiecznej związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki autorów i autorek dawno niewznawianych tytułów wybijających się ponad czasy, w których powstały. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty. Na kolejnych spotkaniach cyklu gościmy ekspertów i ekspertki, ale także bliskich, przyjaciół i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj