Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220628

"Twórczy opór" - wystawa plakatów

Data: 28.06.2022 - 31.07.2022
Miejsce: Biblioteka Wydziału Filologicznego UJ, al. Mickiewicza 9B
"Twórczy opór" - wystawa plakatów

"Twórczy opór" jest artystyczną inicjatywną Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz Kijowskiego Uniwersytetu Kultury. Wykładowcy i studenci wydziałów grafiki już drugiego dnia wojny uruchomili projekt wyrażający tragedię inwazji. Prace od początku były prezentowane w Internecie.

28 czerwca 2022 (wtorek) o godz. 16.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie w językach polskim i ukraińskim. Współkuratorka wystawy Olena Doniec opowie o genezie powstania plakatów i przedstawi poszczególne prace. Dr Walentyna Łoś zapewnia tłumaczenie na język polski (lub na ukraiński).

Inicjatorem wystawy w Polsce jest wykładowca na Wydziale Grafiki Kijowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, przewodniczący Sekcji Plakatu i Grafiki Kijowskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy Andrij Budnik.

Głównymi kierunkami prac były: bohaterstwo Sił Zbrojnych Ukrainy, barbarzyństwo i podstępność wojsk rosyjskich, prośby o wsparcie społeczności światowej i krajów NATO, ochrona zabytków kultury, pozytywne i negatywne postaci wojny. Tym samym, funkcja komercyjnej użyteczności projektowania graficznego (etykiety, opakowania, układy graficzne) została przekształcona w patriotyczny mechanizm.

Wystawa jest czynna do końca lipca. Wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron