Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet hasłem przewodnim 14. edycji Dni Jana Pawła II

Uniwersytet hasłem przewodnim 14. edycji Dni Jana Pawła II

Często narzekamy, że coraz bardziej oddalamy się od siebie. Jedną z tych rzeczy, która powinna nas połączyć, jest chęć upamiętnienia wielkiego pontyfikatu Karola Wojtyły. Nie chodzi tylko o wspominanie tej wybitnej postaci, ale by z jego nauczania zaczerpnąć inspiracje do rozwiązywania dzisiejszych sporów - mówi o. prof. Jarosław Kupczak, szef komitetu organizacyjnego 14. Dni Jana Pawła II. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 5-7 listopada.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Decyzja o organizacji tego wydarzenia została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Każda z dotychczasowych edycji miała inny temat przewodni - "Prawda", "Dobro", "Piękno", "Wiara i nauka", "Wolność", "Godność", "Dialog", "Mądrość", "Nadzieja", "Świętość", "Miłosierdzie", "Prawa człowieka i prawa narodów", "Niepodległość". W tym roku jest to "Uniwersytet".

14. Dni Jana Pawła II zainaugurowała konferencja Plus ratio quam vis. Uniwersytet w nauczaniu Jana Pawła II oraz wobec zadań współczesności w Akademii Ignatianum. W programie znalazły się też m.in. międzynarodowa sesja naukowa z serii Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II oraz koncert w wykonaniu skrzypaczki Kai Danczowskiej, sopranistki Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej, krakowskich chórów uniwersyteckich oraz orkiestry kameralnej Akademii Muzycznej. Centralne uroczystości odbyły się 7 listopada w auli Collegium Novum.

- Jakie znaczenie miał dla Jana Pawła II uniwersytet? Jakie miejsce zajmował w jego naukach oraz z jakimi zadaniami współczesności trzeba mu się było wówczas mierzyć? Być może opuścimy dziś aulę, odnajdując odpowiedzi na ten pytania. Wiemy na pewno, że uniwersytet był dla Jana Pawła II bardzo ważny. Na spotkaniu z przedstawicielami świata nauki w Lublinie w 1987 roku mówił, że pamięć tego, czym jest uniwersytet, nosił w sobie wciąż żywą. Przez pryzmat otaczającej go współczesności wskazywał na stałość tradycji i wartości, na których zbudowano kulturę europejską, a wraz z nią uniwersytet jako arcydzieło ludzkiej kultury - mówi rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

O związkach papieża Polaka ze środowiskiem akademickim w wykładzie Uniwersytet w myśli Jana Pawła II mówił prof. Franciszek Ziejka, rektor UJ w latach 1999-2005. Przypomniał, że zdaniem historyków Kościoła Jan Paweł II był 264. papieżem, ale należał do niewielkiej grupy swoich poprzedników, którzy przed wyborem na Stolicę Piotrową był zawodowo związany ze światem uniwersyteckim. Byli to: Grzegorz VIII, Innocenty V, Jan XXI, Urban V, Innocenty VII, Kalikst III, Hadrian VI oraz Klemens IX.

- Żaden z poprzedników Jana Pawła II nie był tak blisko związany ze światem akademickim. Żaden z papieży nie odbył tylu spotkań z reprezentantami tego świata. Najczęściej spotykał się z uczonymi w czasie podróży apostolskich. Trzeba podkreślić, że miał szczególne związki z polskimi naukowcami. Nie tylko przyjmował ich w Watykanie czy Castel Gandolfo. Ojciec Święty zgodził się przyjąć godność doktora honoris causa od dziewięciu polskich uczelni, co było ewenementem w dziejach papiestwa - mówił prof. Franciszek Ziejka.

Kolejnym punktem sesji w Collegium Novum były 2 debaty z udziałem rektorów krakowskich uczelni. O wyjątkowości postaci Jana Pawła II dyskutowali: prof. Wojciech Nowak (UJ), prof. Jan Kazior (PK), prof. Stanisław Krawczyński (AM), ks. prof. Wojciech Zyzak (UPJPII), prof. Andrzej Chochół (UE) i prof. Kazimierz Karolczak (UP).

14. Dni Jana Pawła II zakończy msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II. Po jej zakończeniu zostaną wręczone nagrody w konkursach literackim i fotograficznym, które towarzyszyły tegorocznej edycji.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron