MCB UJ przeprowadzi badania środka przeciwko łuszczycy

Dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach projektu SPIN, realizowanego przez Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ, spółka Wellno Pharma Polska stworzyła plan badawczy oraz pozyskała środki w wysokości 4,9 mln zł na rozwój opartej na innowacyjnej technologii nanożelu linii wyrobów medycznych łagodzącej stany zapalne skóry, w tym łuszczycy.

Projekt realizowany będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wręczenie promes na dofinansowanie przedsięwzięć odbyło się 18 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Dzięki staraniom zespołu SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy, pomysłodawcy projektu założyli na terenie Małopolski start-up oraz pozyskali środki na rozwój technologii w ramach Poddziałania 1.2.1 - Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw organizowanego przez województwo małopolskie. W realizacji projektu, jako podwykonawcy prac badawczych, firmę wesprą dwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Krakowska.

Dzięki zaangażowaniu Justyny Supel oraz dr. Rolanda Kozłowskiego, praca zespołu SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy na rzecz łączenia świata nauki z przemysłem przynosi namacalne efekty. Grupa dr. Tomasza Kantyki z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przeprowadzi warte 1,5 mln zł eksperymenty in vitro na liniach komórkowych, które potwierdzą wpływ badanej substancji aktywnej na łagodzenie objawów łuszczycy. Nawiązana współpraca jest jednym z największych badań realizowanych na zlecenie, które będą wykonane na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz największym pod względem finansowym projektem prowadzonym przez Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ od początku jego funkcjonowania.

Wręczenie listów intencyjnych na realizację projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Trzeci od lewej Jerzy Grzybek z Wellno Pharma Polska. fot. Anna Wojnar.
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"