Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński będzie promował polską kulturę w Illinois

Uniwersytet Jagielloński będzie promował polską kulturę w Illinois

Promocja języka i kultury polskiej wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Północnego Illinois w Stanach Zjednoczonych to nadrzędny cel projektu dr. Rafała Młyńskiego z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który otrzymał dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

 

- Celem programu Promocja Języka Polskiego jest propagowanie języka polskiego na świecie, a także upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski wśród szerokiego grona odbiorców zagranicznych. Nagrodzonych 15 projektów przyczyni się do podniesienia jakości nauczania języka polskiego jako obcego, wzmocnią jego prestiż, a także będą służyły budowaniu dobrego wizerunku Polski w świecie - podkreśla dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWY.

Dofinansowanie z NAWA na promocję języka polskiego, historii oraz kultury polskiej za granicą otrzyma 15 projektów na łączną kwotę 1,2 mln zł. Nagrodzeni zostali: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Badań Literackich PAN, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Ignatianum w Krakowie i Uniwersytet Rzeszowski.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wraz z Uniwersytetem Północnego Illinois zrealizuje projekt „Polska brzmi znajomo”, który jest skierowany do studentów logopedii i ich wykładowców w School of Allied Health and Communicative Disorders. Nadrzędnym celem projektu jest promocja języka i kultury polskiej wśród amerykańskiej społeczności akademickiej. Zakłada on zapoznanie uczestników projektu z podsystemem fonetyczno-fonologicznym języka polskiego, współczesnymi realiami społeczno-kulturowymi i elementami historii Polski oraz wykształcenie u nich elementarnych umiejętności komunikacyjnych w języku polskim, które mogą się przydać w kontakcie z dzieckiem i rodzicem polonijnym. Planowane działania projektowe to m.in. przygotowanie katalogu ćwiczeń fonetycznych i komunikacyjnych, opracowanie treści o realiach i elementach historii Polski. Kwota przyznanego dofinansowania to ponad 53 tys. złotych.

Polecamy również
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron