Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2

22 lipca prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ powołany został na członka Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2. To jedyny polski naukowiec zasiadający w tym gremium w charakterze indywidualnego eksperta.

Mając na uwadze rozwój i rozprzestrzenianie się wariantów wirusa SARS-CoV-2 i potrzebę rozwoju lub dostosowania szczepionek przeciw COVID 19 w Unii Europejskiej, a także wpływ tych czynników na strategię UE w dziedzinie szczepień i leków oraz innych możliwych działań dotyczących tych zagadnień, Komisja Europejska pilnie potrzebuje dostępu do wiedzy i doświadczenia ekspertów, m.in. z takich dziedzin jak epidemiologia, wirusologia, praktyka kliniczna, immunologia, wakcynologia, czy też farmakologia. Do zadań powołanej przez KE grupy specjalistów należeć będzie ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów SARS-CoV-2 szczególnej uwagi (variants of concern) oraz budzących zainteresowanie (variants of interest), doradztwo w kwestii wyboru wariantów, pod kątem których należy ukierunkować rozwój szczepionek w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także analiza i interpretacja zgromadzonych danych oraz wysuwanie rekomendacji na ich podstawie.

Europejska Grupa Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2 składać się będzie z indywidualnych ekspertów oraz z przedstawicieli dwóch istniejących już gremiów: Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum