Naukowcy z UJ odebrali Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Tegoroczne Nagrody Ministra wręczono 12 października podczas uroczystej gali, która odbyła się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

Laureaci odebrali statuetki z rąk minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Uhonorowani zostali badacze najwybitniejsi w swoich dyscyplinach, odkrywcy nowych technologii, autorzy istotnych teorii i dzieł naukowych.

Nagrodę za całokształt dorobku odebrał prof. dr hab. Władysław Miodunka z Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Wydziału Polonistyki UJ.

Z kolei dr hab. n. med. Marek Sierżęga z I Katedry Chirurgii Ogólnej Wydziału Lekarskiego UJ CM został laureatem nagrody za osiągnięcia naukowe I stopnia. Uhonorowany został za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, w tym cykl publikacji pt. "Optymalizacja leczenia chirurgicznego chorych na raka trzustki i brodawki Vatera w aspekcie rozległości zabiegu operacyjnego i powikłań pooperacyjnych".

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne, za wybitne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, za całokształt dorobku naukowego oraz za osiągnięcia organizacyjne.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa