Profesor Alosza Awdiejew laureatem Krakowskiej Książki Miesiąca

"Polakowi z wyboru, czyli szczęśliwemu Rosjaninowi nad Wisłą" autorstwa emerytowanego profesora UJ Aloszy Awdiejewa przyznano tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Wręczenie nagrody połączone z wieczorem autorskim odbędzie się 17 października br. (godz. 18.00) w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" ul. Szczepańskiej 1. W konkursie, który w 1995 roku ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, nagradzani są autorzy krakowscy lub książki o Krakowie.

"Człowiek orkiestra, człowiek instytucja, kochany przez publiczność Alosza Awdiejew opowiada o tym, jak stał się Polakiem z wyboru. Jak przetrwał wojnę, dzięki komu odebrał 'czerwone' wychowanie i dlaczego osiadł nad Wisłą. Ale zaraz, czy łatwo zostać Polakiem? Alosza przeszedł tę drogę z ogromną pasją i determinacją. I nadal nie żałuje. Ponad pięćdziesiąt lat spędził w Polsce, od ponad ćwierćwiecza ma polskie obywatelstwo. Przygarnął go cały naród i Alosza liczy, że już go nie odda. Ta książka to kawał historii Polski i Rosji w jednym tomie" - czytamy w opisie nagrodzonego tytułu.

Alosza Awdiejew urodził się w 1941 w Stawropolu. Jak sam o sobie mówi człowiek-instytucja i człowiek-orkiestra. Rosjanin z polskim obywatelstwem od 1967 roku mieszkający w Krakowie. To właśnie tu w połowie lat 70. trafił do kabaretu „Piwnica pod Baranami”, z którym związany jest do dziś. Szerszej publiczności dał się jednak poznać jako piosenkarz, kabareciarz, aktor oraz artysta estradowy, który od lat zapełnia sale widowiskowe, prezentując własne recitale.

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1978 roku otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych za rozprawę Interferencja foniczna w mowie rosyjskiej Polaków. 8 lat później habilitował się, a od 2005 roku jest profesorem nauk humanistycznych. W latach 1974-2001 pracował w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Od 2001 był zatrudniony w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej UJ, w którym zajmował się głównie pragmalingwistyką i gramatyką komunikacyjną. Przez lata czynnie uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach językoznawczych, prezentując swoją koncepcję gramatyki. Działał też w międzyuczelnianym zespole profesorów, w którym publikował kolejne odkrywcze prace.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ