Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Andrzeja Chwalbę

Wybitny znawca dziejów Polski i świata ostatnich dwóch stuleci, naukowiec wyróżniający się w środowisku historyków nie tylko poprzez niezwykle cenne publikacje naukowe, ale także ze względu na osiągnięcia w zakresie organizacji życia naukowego i popularyzacji historii Polski odznaczony został srebrnym medalem "Plus ratio quam vis" podczas uroczystości, która odbyła się w Librarii Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nadanie prof. Andrzejowi Chwalbie tego wysokiego odznaczenia uniwersyteckiego, które w nazwie zawiera myśl przyświecającą całokształtowi działalności najstarszej polskiej uczelni, odbyło się w obecności rektora UJ prof. Jacka Popiela, prezydenta miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, przewodniczącego Rady Uczelni prof. Jacka Purchli i dziekana Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisława Sroki.

Uroczystość stanowiła także okazję do wręczenia prof. Chwalbie księgi pamiątkowej zatytułowanej "Pytać mądrze. Studia z dziejów społecznych i kulturowych", która została wydana pod redakcją Barbary Klich-Kluczewskiej i Anny Czocher. Tom zawiera 22 teksty napisane przez przyjaciół i uczniów Profesora.

- W bogatym dorobku twórczym Profesora książki, które napisał stały się przykładem przekazu o przeszłości, który autor z właściwą sobie pasją i zaangażowaniem doświadczonego pedagoga dostosował do języka i mentalności współczesnych młodych czytelników. To dla nich, jak sądzę powstawały przede wszystkim prace o trudnych czasach I wojny światowej, o odzyskiwania niepodległości i o tym, jak zmieniał się świat i Polska u schyłku XX wieku. Współczesny młody czytelnik sięgając po książkę profesora Andrzeja Chwalby ma szansę zrozumieć przeszłość, która nie jest tylko zespołem faktów i dat, ale otwiera dyskusję nad wyborami i postawami poprzednich pokoleń, uwikłanych w spory, które nie są aż tak odległe od tych, które odnajdujemy we współczesności - mówił w laudacji prof. Tadeusz Czekalski.

Profesor Andrzej Chwalba jest nie tylko autorem lub redaktorem przeszło 30 książek wydawanych w kraju i za granicą (w Niemczech, Czechach, Chorwacji, Bułgarii), ale także organizatorem będących międzynarodowymi wizytówkami krakowskiego środowiska historycznego Kongresów Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski oraz pomysłodawcą ustanowienia nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Dzięki inspiracji Profesora powstała Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego dla nauczycieli historii w szkołach ponadpodstawowych, wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji historii ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Krakowa.

Profesor Andrzej Chwalba swoją drogą zawodową związał z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił także funkcję dziekana Wydziału Historycznego w latach 1996-1999 oraz prorektora ds. dydaktyki w latach 1999-2005. Był do tej pory promotorem 26 rozpraw doktorskich. Jako ceniony nauczyciel akademicki stał się mistrzem i niekwestionowanym autorytetem dla kilku pokoleń swoich uczniów - historyków, którzy zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystują obecnie na różnych szczeblach kariery naukowej.

Prof. Chwalba odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Laurem Jagiellońskim, Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego i Medalem św. Krzysztofa.

Jest członkiem wielu rad i gremiów naukowych w kraju i za granicą - wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, członkiem międzynarodowego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Rady Programowej Muzeum Nowej Huty, Rady Programowej Oddziału Muzeum Krakowa – Fabryki Emalia Oskara Schindlera, aktywnie uczestniczy w pracach Komitetu Kopca Kościuszki oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa