Naukowcy z MCB UJ odebrali Nagrody Miasta Krakowa [ZDJĘCIA]

W Teatrze Variété odbyło się we wtorek uroczyste wręczenie wyróżnień dla wybitnych obywateli miasta, firm zaangażowanych w działania kulturalne Krakowa, a także autorów najlepszych prac dyplomowych o krakowskiej tematyce. W gronie nagrodzonych znaleźli się m.in. badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ).

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, którego w 1535 r. nagrodzono za kodyfikację prawa miejskiego. Dziś komisja konkursowa przyznaje nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

- Co najmniej od narodzin Uniwersytetu Jagiellońskiego nauka i kultura pozostają esencją życia Krakowa. Nikt też nie ma wątpliwości, że potencjał intelektualny to fundament, na którym opiera się wszechstronny i zrównoważony rozwój naszego miasta. I cieszę się, że możemy dziś gorąco podziękować laureatom Nagrody Miasta Krakowa za wkład w pomnażanie tego potencjału. Patrząc na osiągniecia laureatów, nie można mieć wątpliwości, że Kraków jest miastem uprzywilejowanym, które w każdym obszarze może korzystać ze wsparcia wybitnych osobowości i zaangażowania środowisk biznesu - mówił podczas gali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Laureatami Nagród Miasta Krakowa 2020 w dziedzinie nauka i technika zostali prof. Jonathan Heddle z MCB UJ za badania w obszarze syntetycznej biologii strukturalnej oraz zespół w składzie: dr hab. Sebastian Glatt (kierownik), dr Przemysław Grudnik, dr Michał Rawski, dr Piotr Wilk, Klaudia Woś, Kinga Wróbel, również z MCB UJ, za prace naukowo-badawcze w zakresie biologii strukturalnej.

Wraz z Nagrodami Miasta Krakowa przyznawane są także wyróżnienia za najlepsze prace dyplomowe skoncentrowane na tematach związanych z Krakowem w różnych dziedzinach. Wyróżnienia otrzymali m.in.: dr Anna Grochowska - za pracę doktorską "Święte Wzgórze? (Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze polskiej w epoce narodowej niewoli"; dr Agnieszka Konior - za pracę doktorską "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w kontekście procesu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych"; dr Katarzyna Rabiej-Sienicka - za pracę doktorską "Coworking. Indywidualizm we wspólnotowości" oraz Elżbieta Wątor - za pracę magisterską "Charakterystyka strukturalna specyficzności substratowej ludzkiej syntazy deoxyhypuzyny".

Do konkursu wpłynęły 53 wnioski. Ze względu na epidemię głosowanie zostało zorganizowane korespondencyjnie. W skład komisji weszli: prof. Jan Ostrowski (przewodniczący), prof. Andrzej Jajszczyk (zastępca przewodniczącego), prof. Jacek Popiel (rektor UJ), dr Małgorzata Jantos, prof. Mirosław Karbowniczek, prof. Józef Lipiec, prof. Jacek Majchrowski, prof. Jerzy Malec, prof. Jan Michalik, Katarzyna Olesiak, prof. Wiesław Pawlik, Robert Piaskowski i prof. Michał Turała.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ