Relacje z wykładów i konferencji

Cztery żywioły w <span lang="la">Auditorium Maximum</span> UJ

Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ

16.11.2023
Neutralność klimatyczna, zrównoważony rozwój, ślad węglowy, bioróżnorodność, gospodarka obiegu zamkniętego – to zagadnienia, które zdominowały naukowe wystąpienia i dyskusje, które toczyły się podczas konferencji ekologicznej "E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050". Wydarzenie skierowane było do szeroko pojętego środowiska akademickiego, ale szczególne cenna była liczna obecność uczniów szkół ponadpodstawowych.
więcej o Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ
Pół wieku italianistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim

Pół wieku italianistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim

30.10.2023
W październiku 2023 roku Zakład Filologii Włoskiej UJ obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Tę rocznicę formalnego powołania do istnienia na UJ studiów w zakresie języka i literatury włoskiej świętowano podczas międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w dniach 27-28 października.
więcej o Pół wieku italianistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim
Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki
relacja uroczystość

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki

12.10.2023
W środę 11 października w Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczysta inauguracja 42. roku akademickiego w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). Powitaniu seniorów rozpoczynających studia na najstarszej polskiej uczelni towarzyszył okolicznościowy wykład poświęcony różnym obliczom sztucznej inteligencji, który wygłosił dr Artur Gunia z Instytutu Filozofii UJ.
więcej o Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki
Rozpoczęła się 5. edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego

Rozpoczęła się 5. edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego

09.10.2023
- "Human Week" to w naszym zamierzeniu czas refleksji nad zdrowiem psychicznym, zarówno osób, które są w kryzysie zaburzeń psychicznych, jak i tych, którzy starają się temu kryzysowi przeciwdziałać, zarówno w kontekście własnego zdrowia, jak i zdrowia innych – mówił dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który otwierał wydarzenie.
więcej o Rozpoczęła się 5. edycja Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego
Aleksander Brückner – sylwetka uczonego

Aleksander Brückner – sylwetka uczonego

28.09.2023
28 września w Collegium Maius UJ odbyła się konferencja naukowa współorganizowana przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundację Panteon Narodowy, która towarzyszyła uroczystościom związanym ze sprowadzeniem do Polski i pochówek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie doczesnych szczątków prof. Aleksandra Brücknera, wybitnego polskiego slawisty i odkrywcy "Kazań Świętokrzyskich".
więcej o Aleksander Brückner – sylwetka uczonego