Ponad 221 tys. zł na zakup noża CUSA dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

31 sierpnia odbył się 8. Bieg Charytatywny Fundacji TESCO na rzecz małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD) w Krakowie Prokocimiu. W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 3600 biegaczy. Celem tegorocznego biegu było zebranie środków na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych.

Zestaw opreacyjny CUSA (Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator) przeznaczony jest do małoinwazyjnego usuwania zmian w narządach tkankowych, głównie mózgu, ale także wątrobie, nerkach lub trzustce. Nóż, który od 10 lat posiada szpital w Prokocimiu, posłużył do usunięcia około 400 zmian patologicznych u dzieci, jednakże po tak długim czasie eksploatacji musi być wymieniony na nowy. To urządzenie jest niezbędnym narzędziem pracy zespołu neurochirurgów, którym kieruje prof. dr hab. med. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USD. Fundacja Tesco pragnie zakupić najnowszą generację tego noża, która kosztuje 500 tys. zł.

Do zbiórki na zakup nożna CUSA można dołączyć się poprzez wpłatę na konto Fundacji TESCO (do 30 września 2019 r.): 91 1030 1508 0000 0008 1636 7018, tytuł wpłaty: CUSA - 8. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco.

Podczas sobotniej imprezy wystartować można było w biegu głównym na dystansie 10 km, rodzinnym o długości 3,5 km, biegu na szpilkach na 100 m oraz biegach dla dzieci. Swoich sił w mogły spróbować również najmłodsze maluchy, dla których zorganizowany został specjalny bieg bobasa.

Uczestnicy Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco co roku pomagają wyposażyć Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie o kolejne niezbędne urządzenie. Bez ich zaangażowania niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów szpitala, a także zakup Prodrobota, aparatu "Carpe diem" do dializ noworodków i niemowląt oraz karetki neonatologicznej "N".

Dzięki siedmiu dotychczasowym edycjom biegu Fundacja Tesco przekazała już 1 047 255 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. W biegach łącznie zaangażowanych było ponad 10 000 biegaczy, którzy przebiegli w sumie 57 154 km.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS <span lang='en'>Winter Cup</span>

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS Winter Cup

Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej