W Prokocimiu otwarto nowy Szpital Uniwersytecki [FOTO+WIDEO]

Pamiętam, jak wiele osób pytało mnie, czy ta inwestycja ma sens. Dziś w Uniwersytecie Jagiellońskim uruchamiamy szpital godny XXI wieku. To ogromny powód do dumy - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas otwarcia największego i najnowocześniejszego kompleksu medycznego w Polsce, a także jednego z najbardziej innowacyjnych w Europie. Za niespełna miesiąc trafią tu pierwsi pacjenci.

Przypomnijmy, że kontrakt na budowę nowego szpitala podpisano w styczniu 2015 roku. Przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrało konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA. Zasadnicze prace budowlane ruszyły rok po jego rozstrzygnięciu. Przez ponad 3 lata na 15-hektarowej działce w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego w Krakowie-Prokocimiu pracowało średnio ok. 700 robotników dziennie, ale zdarzało, że było ich ponad 1000.

- Już w latach 70. słyszałem o pięknych planach budowy nowego szpitala. Nawet miałem okazję widzieć makietę takiego obiektu. Jednak na realizację tego przedsięwzięcia trzeba było poczekać bardzo długo, bo ponad 40 lat. Dlaczego aż tyle? Ponieważ, jak to w Krakowie, od razu pojawiły się głosy malkontentów: że po co, że przecież wystarczy tylko remont lub można wybudować nowy, ale mniejszy szpital, że pomysł na lokalizację jest fatalny. W nastrojach bardzo długo dominowała niewiara w powodzenie tej inwestycji. Kluczowym problemem stało się opracowanie projektu i zdobycie środków finansowych na realizację - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Rektor UJ podziękował też całemu gronu ludzi zaangażowanych w tę inwestycję, bo dzięki nim „nierealne stało się realne”. Jak podkreślił, profesjonalna kadra nowego szpitala, przy tak doskonałej bazie diagnostyczno-leczniczej, będzie w stanie udzielić pomocy całej rzeszy chorych.

- To wielka wartość dla pacjentów Krakowa, regionu i całej Polski. Szpital Uniwersytecki to nie tylko jednostka lecznicza, ale także dydaktyczna: uczy studentów, szkoli i doskonali lekarzy. To swoiste laboratorium do zdobywania doświadczenia, do uczenia się wciąż nowych rzeczy z zakresu wszelakich nauk medycznych - kontynuował i dodał, ze dla niego jako medyka dzisiejsza uroczystość jest powodem do ogromnej satysfakcji i jeszcze większej dumy.

Nowy Szpital Uniwersytecki znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składa się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 tys. m kw. Znajdują się w nim 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, 25 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni oraz część administracyjna. Obiekt wyposażono w najnowsze, nierzadko jedyne w Polsce, urządzenia medyczne, wśród których warto wymienić m.in. nóż cybernetyczny, aparaturę do tomoterapii, RTG O-arm i radioterapii śródoperacyjnej, robot chirurgiczny i neurochirurgiczny czy systemy do brachyterapii HDR. Łącznie zakupionych zostało ponad 9 tysięcy nowoczesnych sprzętów za ponad 288 milionów złotych oraz ponad 30 tysięcy sztuk narzędzi chirurgicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie powstał wielopoziomowy parking na ponad 1200 miejsc oraz lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Nowa siedziba oznacza dla pacjentów jakościowy przeskok w udzielaniu świadczeń. Dzięki niej uzyskają oni dostęp do unikalnych technologii, które do tej pory były niedostępne na terenie Polski. To także ogromna poprawa warunków, w których chorzy będą leczeni. Cały budynek jest klimatyzowany, sale łóżkowe są wyłącznie dwuosobowe, wyposażone we własny węzeł sanitarny - podkreśla Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Wielka przeprowadzka szpitala rozpocznie się 18 listopada. Jako pierwsze zostaną przeniesione m.in. oddziały nefrologii, chirurgii ogólnej, chorób zakaźnych czy gastroenterologii. Koniec skomplikowanej operacji przewidziano na pierwszy kwartał 2020 roku. Co warte podkreślenia, szpital nie planuje przerwy w udzielaniu świadczeń. Oddziały i poradnie rozpoczną pracę już w dniu przenosin, wszystko po to, by zmiana była jak najmniej uciążliwa dla chorych.

- Przygotowujemy się do tego procesu bardzo szczegółowo: analizujemy poszczególne scenariusze, przypisujemy role, kto za co będzie odpowiedzialny. Pierwsza tura przeprowadzki jest kluczowa. To test nie tylko dla nas jako pracowników szpitala, ale też dla tego nowego obiektu. Proszę trzymać za nas kciuki, bo bez wątpienia dużo dobrej woli i wsparcia będzie nam potrzebne - dodaje Marcin Jędrychowski.

Należy pamiętać, że kilka oddziałów pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach w rejonie ul. Kopernika, w tym m.in. położnictwo z neonatologią, psychiatria, okulistyka i geriatria. Możliwe jednak, że za kilka lat i je czeka zmiana adresu. Marzeniem dyrektora SU jest, by wszystkie jednostki przeniosły się do Prokocimia i funkcjonowały jako całość.

Inwestycja pochłonęła ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł z tej kwoty pokryto z budżetu państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekazały 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostały także środki własne uczelni.

Zobacz video galerię
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej