Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem <span lang='en'>ERC Advanced Grant</span>

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem ERC Advanced Grant

19.06.2024
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC), wykorzystując dodatkowe środki w ramach konkursu ERC Advanced Grant 2023, sfinansuje badania prof. Karola Życzkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 2,25 mln euro na realizację projektu pt. "Typical and Atypical structures in quantum theory (TAtypic)". ERC Advanced Grant to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów grantowych w Europie, w którym doświadczeni naukowcy o uznanym dorobku ubiegają się o granty na ambitne projekty badawcze. Wyniki uzyskiwane w trakcie realizacji takich projektów często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych.
więcej o Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem ERC Advanced Grant
Promocje habilitacyjne w dyscyplinach: nauki o sztuce oraz literaturoznawstwo

19.06.2024
Rektor UJ prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym uczonych w dyscyplinach: nauki o sztuce oraz literaturoznawstwo, które odbyły się 18 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Dziesięcioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy. W uroczystości uczestniczyli także dziekani: Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan, prof. UJ oraz Wydziału Historii prof. Stanisław Sroka.
więcej o Promocje habilitacyjne w dyscyplinach: nauki o sztuce oraz literaturoznawstwo
Badacze z UJ znów zaprezentują mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa

19.06.2024
Czy biletomaty i ławki na przystankach tramwajowych mogą być równie bogate biologicznie jak lasy deszczowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z całego świata zagłębią się w świat mikroorganizmów, badając powierzchnie transportu publicznego podczas corocznej akcji Global City Sampling Day (gCSD). Kraków już po raz 4. dołącza do tej globalnej inicjatywy.
więcej o Badacze z UJ znów zaprezentują mikrobiologiczny odcisk palca Krakowa
Dr <span lang="it">Vittorio Canale</span> laureatem Nagrody im. prof. Stanisława Binieckiego

Dr Vittorio Canale laureatem Nagrody im. prof. Stanisława Binieckiego

19.06.2024
Dr Vittorio Canale z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM otrzymał Nagrodę Naukową im. prof. Stanisława Binieckiego. Badacza uhonorowano za wkład w dziedzinie syntezy związków aktywnych biologicznie w sposób przyjazny dla środowiska. Nagrodę wręczono podczas międzynarodowej konferencji Interdisciplinary Conference on Drug Sciences ACCORD 2024 zorganizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.
więcej o Dr Vittorio Canale laureatem Nagrody im. prof. Stanisława Binieckiego
Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

18.06.2024
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki 1. naboru wniosków w działaniu FIRST TEAM finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Finansowanie otrzyma 27 projektów, w tym 5 z UJ. Dr Sylwii Bobis-Wozowicz, dr. Michałowi Silarskiemu, dr. hab. Przemysławowi Grudnikowi, prof. Przemysławowi Spurkowi oraz dr. hab. Bartoszowi Zielińskiemu, prof. UJ przyznano ponad 17,5 mln zł.
więcej o Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG