cykle popularyzatorskie

10.11.2015
Ogród Profesorski - niewielki fragment przestrzeni miedzy Collegium Maius, Collegium Minus, Collegium Witkowskiego i Collegium Nowodworskiego - uroczyście udostępniono zwiedzającym pięć i pół roku temu. Ta enklawa zieleni w swej wielowiekowej historii kilkukrotnie popadała w zapomnienie. Hodowano tu m.in. drób czy setki gatunków roślin. Do połowy XIX w. stały w tym miejscu dwie olbrzymie latryny.
więcej o Uniwersytet Jagielloński z innej perspektywy. Burzliwe dzieje Ogrodu Profesorskiego
Promocje doktorskie Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi
uroczystość

Promocje doktorskie Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi

10.11.2015
Prof. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, przewodniczył uroczystym promocjom doktorskim Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Uroczystość miała miejsce 9 listopada 2015 roku w auli Collegium Novum UJ. Dwanaścioro promowanych złożyło przysięgę doktorską i odebrało dyplomy z rąk promotorów.
więcej o Promocje doktorskie Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi
Polska weszła do DARIAH-ERIC

09.11.2015
Po przejściu złożonej drogi formalnej i merytorycznej Polska została 6 listopada br. włączona do DARIAH-ERIC (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities). Decyzję podjęło obradujące w Berlinie Zgromadzenie Ogólne (General Assembly) DARIAH-EU w jednomyślnym głosowaniu.
W ten sposób Polska stała się pełnoprawnym członkiem najważniejszego międzynarodowego porozumienia w obszarze humanistyki cyfrowej.
więcej o Polska weszła do DARIAH-ERIC
Zastępca ambasadora USA z wizytą na UJ
wizyta

Zastępca ambasadora USA z wizytą na UJ

09.11.2015
9 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł zastępca ambasadora USA w Polsce John C. Law, wraz z konsulem generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie Walterem Braunohlerem oraz konsul ds. prasy i kultury Pam DeVolder.
więcej o Zastępca ambasadora USA z wizytą na UJ
W rocznicę Sonderaktion Krakau. Akademicki Dzień Pamięci
uroczystość

W rocznicę Sonderaktion Krakau. Akademicki Dzień Pamięci

06.11.2015
6 listopada 1939 r. niemieccy okupanci przeprowadzili podstępną akcję, nazwaną później Sonderaktion Krakau, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych, gdzie kilkunastu z nich straciło życie. Rocznicę tych tragicznych wydarzeń Uniwersytet Jagielloński od lat czci jako Dzień Pamięci. W tym roku po raz pierwszy obchodzono go jako Akademicki Dzień Pamięci, gdyż w uroczystości włączyły się wszystkie uczelnie skupione w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.
więcej o W rocznicę Sonderaktion Krakau. Akademicki Dzień Pamięci