Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240423
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data: 23.04.2024
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, wejście od ul. Oleandry 3
Organizator: Wydawnictwo Bo.wiem i Biblioteka Jagiellońska
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Biblioteka Jagiellońska i Wydawnictwo Bo.wiem zapraszają na wyjątkowe wydarzenia, podczas których skupimy się na materialnej postaci książek i ich znaczeniu dla naszej kultury. Uwielbiasz czytać? Dołącz do nas w tym dniu.

 

 

 

Program:

  • Godz. 17.00, aula: Spotkanie z Aleksandrem Gomolą, tłumaczem książki Emmy Smith "Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników"

Z językoznawcą i tłumaczem Aleksandrem Gomolą zastanowimy się, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się szczególnej mocy książek. Dowiemy się, co czytali amerykańscy żołnierze w okopach pierwszej wojny światowej, co łączy portrety madame Pompadour i zdjęcia Marilyn Monroe oraz w jaki sposób niektórzy ludzie wróżą z książek. Rozmowę poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków.

Dr hab. Aleksander Gomola, prof. UJ, jest językoznawcą kognitywnym i translatologiem, tłumaczem literatury z dorobkiem ponad stu pozycji książkowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z przekładu literatury oraz wykłady monograficzne z teorii przekładu i jego roli w kulturze.

O książce:

Autorka zabiera czytelników w intrygującą podróż przez dzieje i kontynenty, by odkryć powody naszej fascynacji książkami. Obala mit, że erę druku zapoczątkował wynalazek Gutenberga. Opowiada o ekscentrycznych bibliofilach i kolekcjonerach, modnych shelfie na tle wypełnionych regałów oraz woluminach służących jako talizmany. Pisze też o bardziej burzliwych relacjach ludzi i książek, które czasem stają się narzędziami w rękach propagandystów, płoną na stosach albo trafiają do niszczarni, mielących tysiące tomów każdego dnia.

Każda osoba uwielbiająca książki, która weźmie udział w spotkaniu, dostanie gadżet niespodziankę od Wydawnictwa Bo.wiem.

 

  • Godz. 18.00, aula: Wolność książki – wykład Radosława Nowakowskiego

Radosław Nowakowski jest muzykiem, bębniarzem w zespole Osjan oraz twórcą książki niekonwencjonalnej. Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla niego najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

  • Godz. 18.30, hol biblioteki: Autorskie oprowadzanie po wystawie Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego

Radosław Nowakowski będzie oprowadzać po swojej wystawie "Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego". Na ekspozycji można podziwiać długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią. Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron