Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240420
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Data: 20.04.2024
Czas rozpoczęcia: 10.00
Miejsce: Ośrodek "Instytut Konfucjusza w Krakowie", ul. Oleandry 2a (sala 3.04)
Organizator: Ośrodek "Instytut Konfucjusza w Krakowie"
Kontakt: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: //instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek "Instytut Konfucjusza w Krakowie" zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia przy ul. Oleandry 2a w Krakowie. Wstęp wolny.

 

 


Program obchodów:

  • 10.00 - otwarcie wydarzenia przez dyrektor Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" prof. Yang Huiling,
  • 10.10 - pokaz gry na tradycyjnym instrumencie guzheng - Yu Mingjie,
  • 10.50 - przemówienie Bartosza Turczyńskiego, laureata konkursu dla licealistów "Most do Języka Chińskiego",
  • 11.00 - wykład i pokaz "Piękno chińskich znaków i kaligrafii" - Jan Chmielowski i Yu Wenting,
  • 12:00 - wykład i pokaz "Kultura parzenia chińskiej herbaty" - Jan Chmielowski, Yu Mingjie i Yu Wenting.

Otwarcie obchodów

Prof. Huiling Yang jest dyrektorem ze strony chińskiej Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie". Jest też pracownikiem naukowym w Międzynarodowym Instytucie Studiów Chińskich i zastępcą redaktora naczelnego "CSSCI Journal International Sinology" na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych. Prof. Yang specjalizuje się w badaniach interdyscyplinarnych z zakresu historii kultury chińsko-europejskiej, historii leksykografii dwujęzycznej oraz historii chrześcijaństwa w Chinach. Obecnie pracuje nad fotolitograficznym wydaniem faksymiliowym rękopisu "Dwujęzyczne słowniki chińskie w Bibliotece Watykańskiej".

Pokaz gry na tradycyjnym instrumencie guzheng

W ramach wydarzenia przedstawiona zostanie historia i budowa guzheng, zasady gry oraz charakterystyka utworów. Zaprezentowane zostaną też 4 utwory: znana kompozycja w stylu północnym, kompozycja ze szkoły Hakka (Kejia) w stylu południowym, współczesna kompozycja imitująca dźwięki oraz kompozycja autorstwa Yu Mingjie.

Mingjie Yu - badaczka sztuki chińskiego narodowego instrumentu muzycznego guzheng, gracz guzheng, wychowawczyni i pedagog, kompozytorka, wykładowca Uniwersytetu Normalnego w Hebei, dziekan Wydziału Muzyki Instrumentalnej Konserwatorium Muzycznego Uniwersytetu Normalnego w Hebei. Obecnie jest studentką Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Przemówienie Bartosza Turczyńskiego

Bartosz Turczyński reprezentował Polskę w XVI finale konkursu j. chińskiego dla licealistów "Most do Języka Chińskiego". Kursant Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" przez 2 tygodnie konkurował ze 110 uczniami z całego świata. Ostatecznie zdobył certyfikat, wyróżnienie i semestralne stypendium w Chinach.

Piękno chińskich znaków i kaligrafii - wykład i pokaz

Prezentacja stanowi wprowadzenie do klasycznego języka chińskiego oraz jego wpływu na współczesny język chiński. Przeanalizowane zostaną charakterystyczne cechy składni, słownictwa i gramatyki klasycznego języka chińskiego w oparciu o teksty konfucjańskie, taoistyczne i legistyczne, dzięki którym odbiorcy poznają mechanizmy słowotwórcze zarówno w obrębie potocznych wyrażeń, jak i warstwy idiomatycznej współczesnego języka chińskiego. Uzupełnienie stanowi pokaz kaligrafii. Wykład poprowadzi Jan Chmielowski z pokazem Yu Wenting.

Kultura parzenia chińskiej herbaty - wykład i pokaz

Wykład Jana Chmielowskiego poświęcony będzie chińskiej kulturze herbacianej. Uzupełnieniem wykładu będzie pokaz parzenia herbaty w wykonaniu Yu Mingjie i Yu Wenting.

Jan Chmielowski - ukończył sinologię na UJ, absolwent Shanghai International Studies University, założyciel Sinolink, agencji zajmującej się zacieśnianiem relacji biznesowych w Sinosferze. Wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzielił się z ponad 50 firmami różnych sektorów i wielkości, a także w świecie akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim, Uczelni Łazarskiego i Uniwersytecie SWPS. Przez ponad 3 lata zajmował się chińskim marketingiem, promując polskie i zagraniczne produkty cyfrowe na rynkach chińskojęzycznych. Dział również jako tłumacz, asystując językowo podczas instalacji ciągów produkcyjnych w największych polskich zakładach przemysłowych oraz w trakcie wielu konferencji o charakterze akademickim i biznesowym. W wolnych chwilach grywa na chińskich skrzypcach erhu, popija oolongi i zaczytuje się w traktatach filozoficznych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron